Czy powstanie Uniwersytet Przyrodniczo-Medyczny w Szczecinie? Jest taka szansa. Na razie jak to zrobić - radzą senaty Akademii Medycznej i Rolniczej. Jak - bo wolę połączenia uczelni już wyraziły. Studentom pomysł się raczej podoba, chociaż tak naprawdę na połączeniu akademii mogą skorzystać roczniki, które uczą się teraz w gimnazjum.
Połączenie obu uczelni to długa droga. Na razie oba senaty jedynie zaaprobowały pomysł. Teraz zaopiniują go wydziały, samorząd studencki i związki zawodowe. Komisja wspólna naukowców z obu akademii przygotowuje wniosek, który trafi do Ministerstw Zdrowia i Edukacji Narodowej. Jeśli zostanie zaakceptowany, rząd skieruje projekt ustawy do sejmu.
Uniwersytet składałby się z dwóch kolegiów: Medicum i Naturalium. Plusy? Np. możliwości dofinansowania badań. Taki duży uniwersytet może zawalczyć o pieniądze na badania z Unii Europejskiej. Będą większe szanse dla kadry naukowej i studentów. Studenci PAM mogą np. korzystać z pracowni toksykologii, czy pracowni zajmujących się sprawami żywności. Naukowcy z AR widzą duże możliwości we wspólnych badaniach genetycznych, ale także lepsze wykorzystanie kadry. Obie akademie mają obecnie razem około 13 tysięcy studentów i prawie 200 profesorów. Obaj rektorzy uważają, że cały proces legislacyjny powinien się zakończyć jeszcze w tym roku.