Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Unijne dotacje szansą dla polskich szkół

3 lipca 2006

Z roku na rok coraz większa bieda zagląda do oświatowego portfela. W wielu szkołach rozsianych po całej Polsce często brakuje pieniędzy nie tylko na inwestycje , ale także coraz częściej na energie potrzebną do ogrzania placówki czy pensje dla nauczycieli. Uczniowie szczególnie małych wiejskich szkół często nigdy nie byli jeszcze w teatrze , a o pobycie na kilkudniowej wycieczce mogą jedynie pomarzyć.

Brakuje też często pomocy naukowych, a wyposażenie pracowni informatycznej ogranicza się jedynie do jednego kilkuletniego komputera, który stoi na stoliku pedagoga i dzieci noga na niego jedynie popatrzeć. Samorządy zaś najchętniej pozbyłyby się ,,zaszczytu’’ prowadzenia szkół gdyż pochłania on większość ich i tak niewielkiego gminnego budżetu. Dyrektorzy szkół powinni więc pamiętać , że mogą uzyskać dofinansowanie projektów związanych z rozwojem usług edukacyjnych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR oraz Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO – RZL). W programach tych znajdą miedzy innymi finansowanie projekty związane z edukacja takie jak budowa , rozbudowa, modernizacja i wyposażenie obiektów pełniących funkcje edukacyjne, poprawa wyposażenia edukacyjnego czy podłączenie placówek edukacyjnych do internetu. Ponadto praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich i zasadniczych zawodowych, stypendia dla młodzieży z obszarów wiejskich oraz rozwijanie u uczniów zdolności do przyszłego zatrudnienia.

W latach 2004 – 2006 na realizację wszystkich działań w ramach tych dwóch programów operacyjnych przeznaczono wsparcie finansowe Unii Europejskiej w kwocie ponad 4, 5 mld Euro.

Jednak aby aplikowanie o dofinansowanie zakończyło się sukcesem najpierw trzeba przygotować dobry projekt, a następnie skuteczną aplikację (wniosek wraz załącznikami), która zostanie wysoko oceniona i wygra konkurs z innymi aplikacjami. Dyrektor placówki oświatowej chcąc nie chcąc musi się więc zamienić w menadżera, który posiądzie wiedzę pozwalającą na poprawne i skuteczne aplikowanie o unijną kasę dla swojej szkoły.

Warto jednak spróbować bo być może jest to jedyny sposób aby uratować szkołę przed jałową egzystencją na samorządowym garnuszku.


POWIĄZANE

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...

 Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krako...

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę