aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uczniowska przemoc

18 listopada 2003

Mniejsze szkoły i mniej liczne klasy, więcej zajęć pozalekcyjnych - to niektóre pomysły na walkę z przemocą uczniów wobec pedagogów. 21% nauczycieli przyznało w ankiecie, że doświadcza przemocy ze strony swoich wychowanków.

Z inicjatywy sekcji oświaty NSZZ "Solidarność" w Białymstoku odbyła się w tym mieście konferencja z udziałem m.in. dyrektorów szkół, przedstawicieli samorządów, policji, sądów i parlamentu.

Co piąty ankietowany nauczyciel gimnazjum (21%) w Białymstoku doświadcza przemocy, przede wszystkim emocjonalnej, ze strony uczniów - wynika z badań przeprowadzonych we wrześniu i październiku w większości miejskich gimnazjów.

"Obrażanie nauczyciela, szantażowanie, lekceważenie, grożenie pobiciem - to jest przemoc emocjonalna" - powiedziała Aniela Magnuszewska z poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 1 w Białymstoku, która przeprowadzała ankietę.

Jej zdaniem, "dostrzeganie przemocy emocjonalnej przez nauczycieli jest znikome". "Być może jest u nich obniżony próg dostrzegania tej formy przemocy i uważają, że rzucanie obelg pod adresem nauczyciela nie jest przemocą" - oceniła Magnuszewska.

15% odnotowanych w ankiecie przypadków, to przemoc fizyczna: kradzież mienia nauczycieli, niszczenie im samochodów, a nawet pobicia. Odnotowano jeden przypadek przemocy seksualnej.

"To chyba już stan alarmowy, choć nie wszyscy nauczyciele chcieli wypowiedzieć się w tej ankiecie. Może po zdarzeniach w Toruniu nie chcą się do takich przypadków przyznawać, by nie byli posądzeni, że są niewydolni wychowawczo" - komentuje te wyniki Krystyna Wasiluk, szefowa sekcji oświaty podlaskiej "Solidarności".

W czasie konferencji próbowano wypracować wnioski, które mogłyby być przedmiotem dalszej dyskusji o problemie przemocy wobec nauczycieli. Uczestnicy białostockiej konferencji podkreślili, że nauczyciele pracują w coraz trudniejszych warunkach, w coraz większych (z powodów ekonomicznych) szkołach, z coraz liczniejszymi klasami.

Zwrócili uwagę, że młodzież potrzebuje więcej zajęć pozalekcyjnych, w czasie których będzie mogła wyżyć się.

Skierowano też apel do władz, który ma być popierany przez parlamentarzystów, o akty wykonawcze do zapisów - zdaniem uczestników konferencji niedookreślonych - Karty Nauczyciela, mówiących o ochronie nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.

Policja zobowiązała się też pomóc w przygotowaniu poradnik, w którym będą zapisane uprawnienia nauczycieli. "Żeby na przykład było wiadomo, kiedy można sprawdzić uczniowi teczkę" - wyjaśniła Wasiluk.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę