aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uczniowie szkół niepublicznych dostają lepsze oceny

10 marca 2004

Oceny otrzymywane przez uczniów w szkołach niepublicznych są statystycznie wyższe niż oceny otrzymywane przez uczniów w szkołach publicznych - to jeden z wniosków, jakie wynikają z badań przeprowadzonych przez prof. Elżbietę Putkiewicz i Annę Wiłkomirską z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.

Wyniki badań przedstawione zostały w Warszawie podczas seminarium: "Szkoły publiczne i niepubliczne. Porównanie środowisk edukacyjnych".

Z badań wynika, że średnia ocen z języka polskiego dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, uzyskana na pół roku przed końcem roku szkolnego, w szkołach publicznych wynosiła 3,64, a dla szkół niepublicznych - 3,93. Analogicznie dla uczniów ostatnich klas gimnazjów - 3,4 i 3,96, a dla uczniów liceów ogólnokształcących - 3,06 i 3,78.

W przypadku matematyki średnie ocen układały się następująco: szkoła podstawowa publiczna - 3,57, niepubliczna - 4,09; gimnazjum publiczne - 3,28, niepubliczne - 3,83; liceum ogólnokształcące - odpowiednio - 2,76 i 3,53.

W swoich badaniach Putkiewicz i Wiłkomirska porównywały 36 szkół - 18 w województwie mazowieckim (gdzie jest najwięcej szkół niepublicznych w Polsce) i w województwie małopolskim (gdzie powstawały pierwsze w Polsce szkoły niepubliczne). Szkoły zostały do badania wylosowane.

W Polsce jest blisko 1,4 tys. szkół niepublicznych - stanowi to ok. 10% wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów ogólnokształcących. Są to z reguły szkoły niewielkie, liczące nie więcej niż 200 uczniów, uczęszcza do nich zaledwie 2% wszystkich uczniów.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę