Ptak_Waw_CTR_2024

Szkolenie liderów odnowy wsi w Gostyniu

26 lipca 2004

Za niespełna dwa tygodnie 5 sierpnia br. w Gostyniu odbędzie się szkolenie dla wiejskich liderów zamierzających przygotowywać projekty do realizacji w ramach "Programu odnowy wsi". To jeden z elementów unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich".

Program odnowy wsi, został zapoczątkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Niemczech. Idea ta rozprzestrzeniła się następnie na terenach Austrii, Włoch, Węgier, Luksemburga, Czech, Słowacji, Słowenii, a obecnie realizowana jest również w Polsce.

Głównym celem odnowy wsi jest poprawa warunków życia na tych obszarach. W programie szczególny akcent stawia się na aktywne zaangażowanie społeczności wiejskich w działania na rzecz miejscowości, w której żyją, naprzeciw którym wychodzi szerokie wsparcie gminy i regionu. To społeczność sołecka określa cele, sposoby realizacji i uczestniczy w ich urzeczywistnianiu.

W Polsce akcji rozpropagowania w środowiskach sołeckich programu odnowy wsi podjęło się przed kilku laty Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów - federacja stowarzyszeń lokalnych, działających na terenie wszystkich województw. KSS skupia ponad 10 tys. sołtysów. Stowarzyszenie uznało, wtedy że w przededniu naszej integracji z Unią Europejską dla liderów wiejskich, jakimi są sołtysi, ten program, jest doskonałym wręcz polem do działania.

W gminie Gostyń gotowość do tworzenia "Programu odnowy wsi" zgłosiły Krajewice, Gola i Ziółkowo. Wiejscy liderzy skupieni w Komitetach Odnowy Wsi, mają – przy wsparciu ze strony mieszkańców, samorządu i lokalnych organizacji społecznych – opracować "Program odnowy wsi" dla swojej miejscowości. W tym zadaniu mogą wydatnie pomóc trenerzy, których przeszkoliło Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. KSS otrzymało dofinansowanie z Funduszu Współpracy w ramach III edycji grantów "Agro-Info" przeznaczonych na działania informacyjno–doradcze. Trenerzy przystępują do prowadzenia szkoleń w powiatach.

"Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" to jedno z działań w ramach priorytetu przewidującego "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich". Gminy i instytucje kultury, dla których samorząd terytorialny jest organem założycielskim, będą mogły składać w urzędzie marszałkowskim wnioski o dofinansowanie projektu z dziedziny odnowy wsi i ochrony dziedzictwa kulturowego. Unia Europejska dofinansowuje je w 80 procentach. Maksymalna pomoc unijna dla jednego projektu to 450.000 zł.

Dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach odnowy wsi podlegają przedsięwzięcia podejmowane z inicjatywy mieszkańców obejmujące swoim zasięgiem miejscowości liczące nie więcej niż 5 tysięcy mieszkańców.

W ramach programu można realizować inwestycje polegające na przykład na remoncie, budowie lub adaptacji budynków pełniących funkcje świetlic lub domów kultury; remoncie, budowie i urządzaniu placów zabaw, ścieżek rowerowych, urządzaniu terenów zielonych, zagospodarowaniu parków oraz remoncie obiektów zabytkowych użytkowanych na cele publiczne.


POWIĄZANE

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...

Jeszcze tylko nieco ponad jeden tydzień mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę