Za niespełna dwa tygodnie 5 sierpnia br. w Gostyniu odbędzie się szkolenie dla wiejskich liderów zamierzających przygotowywać projekty do realizacji w ramach "Programu odnowy wsi". To jeden z elementów unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich".
Program odnowy wsi, został zapoczątkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Niemczech. Idea ta rozprzestrzeniła się następnie na terenach Austrii, Włoch, Węgier, Luksemburga, Czech, Słowacji, Słowenii, a obecnie realizowana jest również w Polsce.
Głównym celem odnowy wsi jest poprawa warunków życia na tych obszarach. W programie szczególny akcent stawia się na aktywne zaangażowanie społeczności wiejskich w działania na rzecz miejscowości, w której żyją, naprzeciw którym wychodzi szerokie wsparcie gminy i regionu. To społeczność sołecka określa cele, sposoby realizacji i uczestniczy w ich urzeczywistnianiu.
W Polsce akcji rozpropagowania w środowiskach sołeckich programu odnowy wsi podjęło się przed kilku laty Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów - federacja stowarzyszeń lokalnych, działających na terenie wszystkich województw. KSS skupia ponad 10 tys. sołtysów. Stowarzyszenie uznało, wtedy że w przededniu naszej integracji z Unią Europejską dla liderów wiejskich, jakimi są sołtysi, ten program, jest doskonałym wręcz polem do działania.
W gminie Gostyń gotowość do tworzenia "Programu odnowy wsi" zgłosiły Krajewice, Gola i Ziółkowo. Wiejscy liderzy skupieni w Komitetach Odnowy Wsi, mają – przy wsparciu ze strony mieszkańców, samorządu i lokalnych organizacji społecznych – opracować "Program odnowy wsi" dla swojej miejscowości. W tym zadaniu mogą wydatnie pomóc trenerzy, których przeszkoliło Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. KSS otrzymało dofinansowanie z Funduszu Współpracy w ramach III edycji grantów "Agro-Info" przeznaczonych na działania informacyjno–doradcze. Trenerzy przystępują do prowadzenia szkoleń w powiatach.
"Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" to jedno z działań w ramach priorytetu przewidującego "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich". Gminy i instytucje kultury, dla których samorząd terytorialny jest organem założycielskim, będą mogły składać w urzędzie marszałkowskim wnioski o dofinansowanie projektu z dziedziny odnowy wsi i ochrony dziedzictwa kulturowego. Unia Europejska dofinansowuje je w 80 procentach. Maksymalna pomoc unijna dla jednego projektu to 450.000 zł.
Dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach odnowy wsi podlegają przedsięwzięcia podejmowane z inicjatywy mieszkańców obejmujące swoim zasięgiem miejscowości liczące nie więcej niż 5 tysięcy mieszkańców.
W ramach programu można realizować inwestycje polegające na przykład na remoncie, budowie lub adaptacji budynków pełniących funkcje świetlic lub domów kultury; remoncie, budowie i urządzaniu placów zabaw, ścieżek rowerowych, urządzaniu terenów zielonych, zagospodarowaniu parków oraz remoncie obiektów zabytkowych użytkowanych na cele publiczne.