Projekt roporządzenia określający warunki udzielania dotacji na przyłączenie do internetu. W ministerstwie nauki i informatyzacji powstał projekt roporządzenia określający warunki udzielania dotacji na przyłączenie uprawnionych jednostek do sieci w celu zapewnienia usługi szerokopasmowego dostępu do internetu.
Akt prawny minister nauki wydał na podstawie ustawy prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z tą ustawą, "jednostkami uprawnionymi" są szkoły publiczne, szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, zakłady kształcenia nauczycieli, publiczne centra kształcenia, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, socjoterapii, szkolno-wychowawcze, publiczne placówki doskonalenia nauczycieli, publiczne biblioteki oraz szkoły wyższe.
Dofinansowanie usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z szerokopasmowego dostępu do internetu dla jednostek uprawnionych, a w konsekwencji dla m.in. uczniów, studentów i słuchaczy tych placówek jest jednym z wielu działań państwa na rzecz społeczeństwa informacyjnego. Zdaniem resortu przyczyni się również do zmniejszenia dysproporcji pomiędzy Polską a innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w dostępie do informacji umieszczanych w internecie.
Realizacja jednego z obszarów „Strategii informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej - ePolska na lata 2004-2006" (zapewnienie obywatelom i przedsiębiorcom taniego i powszechnego dostępu do internetu) pozwoli w ciągu najbliższych lat doprowadzić do poziomu tego dostępu w Polsce podobnego do innych krajów UE.
Zdaniem resortu nauki, szczególnie ważne jest rozpowszechnienie internetu w szkołach, placówkach oświatowych, uczelniach oraz placówkach kultury. Jest to realizowane m.in. poprzez program mający na celu stworzenie w każdej polskiej szkole i jednostce kultury (jak np. biblioteka publiczna) pracowni komputerowej wyposażonej w szerokopasmowy dostęp do internetu. Badania wskazują, że obecnie zdecydowana większość tego typu jednostek nie posiada dostępu szerokopasmowego o przepustowości gwarantującej swobodne korzystanie z internetu. W większości przypadków placówki korzystają z dostępu wdzwanianego.
Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, bez odpowiedniego wsparcia finansowego obciążenie jednostek oświatowych i kulturalnych kosztami zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu spowodowałoby, że uboższe nie byłyby w stanie sfinansować dodatkowych wydatków. Spowodować mogłoby to zagrożenie ich funkcji edukacyjnej, co w odniesieniu do szkół wiejskich jeszcze bardziej pogłębiłoby przepaść edukacyjną między regionami zurbanizowanymi a wiejskimi.
W opinii resortu przyjęta w projekcie procedura przyznawania dotacji pozwala na jej zobiektywizowanie pod względem merytorycznym oraz na realizację stałego nadzoru finansowego nad wydatkowaniem środków. Procedura ta umożliwia ponadto grupowanie wniosków o udzielenie dotacji w większe projekty w celu bardziej efektywnego wydatkowania środków budżetowych. Formularze wniosków i rozliczeń pozwalają na usprawnienie procesów przygotowania wniosków o dotację oraz jej rozliczenia, a także nadzór nad tymi procesami.
W uzasadnieniu podkreślono także konieczność wsparcia działań realizowanych w ramach Strategii Lizbońskiej w obszarze budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. Brak możliwości uzyskania tańszego szerokopasmowego przyłączenia szkół i placówek oświatowych do internetu ograniczy polskiej młodzieży szansę na wyrównanie poziomu dostępu do globalnego źródła wiedzy i informacji.
Jak szacuje ministerstwo, łączna liczba uprawnionych to około 50 tys. jednostek, w tym posiadających dostęp szerokopasmowy o parametrach zgodnych z zaleceniami UE jest poniżej 1 proc. Łączna wielkość wydatków została oszacowana na nie więcej niż 14,8 mln zł. Środki powyższe zostały ujęte w rezerwie celowej budżetu państwa na informatyzację w roku 2005. Zdaniem resortu należy się spodziewać, że większość uprawnionych skorzysta z możliwości dotowanego podłączenia do internetu już w pierwszym roku obowiązywania rozporządzenia.