Kiedy skończą się nieporozumienia i wątpliwości z tytułami kwalifikacyjnymi w rolnictwie? Z rozpoznania PPR.pl wynika, że tak, jak długo centrala Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wespół z ministerstwami rolnictwa i edukacji nie wydadzą wspólnego oświadczenia o obowiązku honorowania przez urzędników w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji oficjalnych, państwowych dokumentów kwalifikacyjnych, tak długo osoby zainteresowane odbijać się będą od ściany, czyli gdzie niegdzie od widzimisię niektórych urzędników.
W czym rzecz?
Oto do 20 marca br. a więc do czasu wydania przez ministra rolnictwa rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie młodym rolnikom" objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 miały miejsca nieporozumienia w sprawie uznawania świadectw. Na przykład absolwenci techników rolniczych posiadający tylko świadectwa ukończenia spotykali się z odmowa uznania ich kwalifikacji bez wykazania się posiadaniem tytułu technika rolnika a więc wykazania zdaniem z wynikiem pozytywnym państwowego egzaminu. Wspomniane rozporządzenie w załączniku, który odnosi się także do pomocy finansowej w ramach działań związanych z przyznawaniem dotacji na modernizację gospodarstwa czy przyznawaniem rent strukturalnych wymienia zawody i specjalności świadczące o posiadaniu wykształcenia średniego rolniczego w punkcie 7. stwierdza wprost: ""Dokumentem potwierdzającym posiadanie wykształcenia rolniczego: .... 2) średniego - jest świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły....". Skończyły się w ten sposób żądania okazywania tytułu. Wystarczy świadectwo. Inaczej rzecz ma się z wykształceniem zasadniczym zawodowym i świadectwem kwalifikacyjnym z nieszczęsnym tytułem wykwalifikowany robotnik (czytaj rolnik). W tym przypadku nadal wymagane jest posiadanie nie tylko świadectwa, jak tłumacza specjaliści z centrali ARiMR, ale także tytułu kwalifikacyjnego, co ma dowodzić zdanie egzaminu przed państwowa komisja, egzaminu dwuczęściowego - teoretycznego i praktycznego.
Podobnie rzecz ma się z kwalifikacjami uzyskiwanymi w placówkach oświatowych kształcenia pozaszkolnego w ramach tzw. centrów kształcenia ustawicznego dla dorosłych, placówkach powołanych przez jednostki samorządu terytorialnego lub inicjatyw oświatowych podejmowanych przez inne instytucje i firmy a więc w placówkach kształcenia ustawicznego (pku). Tu osoby ubiegające się o dotacje w ramach trzech działań (młody rolnik, modernizacja, renty) muszą wykazać się posiadaniem świadectwa z tytułem wykwalifikowanego robotnika (w zawodzie rolnika i innych zawodach - w sumie 33 zawody - wymienionych w punkcie 5. wspomnianego załącznika do rozporządzenia ministra z 20 marca br. ) wydane przez państwowa komisje egzaminacyjną po pomyślnie zdanym dwuczęściowym egzaminie zorganizowanym przez, tak jak w przypadku szkół zawodowych, okręgowe komisje egzaminacyjne - powoływane przez kuratora oświaty - na zasadzie egzaminu wewnętrznego! Ale to nie wszystko - w przypadku wykształcenia zawodowego i tytułu wykwalifikowanego robotnika z dotacji mogą skorzystać osoby, które oprócz tytułu mają za sobą udokumentowany trzyletni staż pracy w gospodarstwie rolnym.
Osoby i instytucje zainteresowane kształceniem dorosłych w zawodzie rolnika powinny zapoznać się z treścią rozporządzenia ministra edukacji i nauki opublikowanego w Dzienniku Ustaw nr 31 z 2006 r., pozycja 216. Ponadto osoba prywatna, zakładająca placówkę kształcenia ustawicznego może rozpocząć działalność oświatową (rozpocząć kształcenie) dopiero po dokonaniu wpisu w jednostce samorządu terytorialnego (np. w starostwie). Statut pku zatwierdza kuratorium oświaty, sprawdza czy rejestrująca się pku ma kadrę z odpowiednimi kwalifikacjami do kształcenia dorosłych i dopiero po uzyskaniu odpowiedniej zgody następuje wpis pku do rejestru niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego. Z kolei to kto może się ubiegać o taki wpis reguluje ustawa o systemie oświaty z 2004 r. (Dz.U. nr 256 poz. 2572). We wspomnianej ustawie znajduje się informacja kto może zakładać pku i cku.