W Białymstoku powstało podyplomowe studium: prawo, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia. Jednostkę powołały Akademia Medyczna i Uniwersytet w Białymstoku.
W poniedziałek 16 grudnia rektorzy Akademii Medycznej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) podpisali oficjalnie umowę o powstaniu tego międzyuczelnianego studium. Rektor Akademii, prof. Jan Górski, uważa, że utworzenie placówki o tej specjalności na Podlasiu było koniecznością. Wypełni ona, jak zaznaczył prof. Górski, dotkliwą lukę, która powstała w kształceniu lekarzy, ekonomistów i prawników w związku z reformami w opiece zdrowotnej. Tworzymy studium, by uzupełniać wiedzę i reagować na wszystkie zmiany, także prawne czy organizacyjne, które zachodzą w systemie opieki zdrowotnej. Chcemy korzystać w tym zakresie z wiedzy prawników, wykładowców uniwersyteckich, ale też specjalistów z innych miast Polski – tłumaczył.
Zajęci w studium, skierowanym do kadry samorządowej, lekarzy, także ordynatorów oddziałów szpitalnych, ekonomistów, trwać będą rok (200 godzin zajęć). Opłata za jeden semestr wyniesie 3,8 tys. zł. Nauka rozpocznie się w połowie lutego. Główne zagadnienia programu studium dotyczyć będą zasad działania służby zdrowia, przepisów prawnych obowiązujących w systemie i zasad zarządzania. W studium będzie m.in. wykładane prawo z interpretacją przepisów prawa pracy, z elementami prawa medycznego, prawa karnego i cywilnego, odpowiedzialności prawnej pracowników ochrony zdrowia i odpowiedzialności zakładów opieki zdrowotnej. W programie przewidziano również kształcenie w takich dziedzinach jak podstawy zdrowia publicznego w Unii Europejskiej, wyceny procedur medycznych, prawo medyczne, kontraktowania usług medycznych, marketing na rynku usług medycznych, ale też etyka w zarządzaniu czy obsługa zadłużenia.