Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Studia w sieci

26 września 2003

Jeżeli masz dostęp do Internetu i motywację do nauki, możesz dokształcać się w dziedzinach, które Cię interesują. Nieważne, gdzie mieszkasz, ile masz lat. Nową możliwością poszerzania wiedzy są internetowe kursy i studia podyplomowe.

Zdalne nauczanie prowadzone jest z przedmiotów, które dobrze przekładają się na język Internetu, czyli nie wymagają natychmiastowej i zindywidualizowanej odpowiedzi ze strony nauczyciela. - Przedmioty, które można studiować zdalnie, to najczęściej te wymagające dużo samodzielnej pracy (starannego przeczytania materiałów, analizy, refleksji i dyskusji) - mówi dyrektor Centrum Otwartej Multimedialnej Edukacji na UW prof. dr hab. Grażyna Wieczorkowska.

Koszty internetowych kursów/studiów z przedmiotów humanistycznych (np. psychologii) są dużo niższe niż tych z przedmiotów ścisłych, wymagających samodzielnego wykonywania eksperymentów (np. fizyki). Dlatego też Uniwersytet Warszawski prowadzi edukację internetową w zakresie psychologii, europeistyki, pedagogiki i języka angielskiego.

Aby rozpocząć naukę

Kursy są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Należy wypełnić jedynie elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronach www. W przypadku studiów podyplomowych kandydat jest zobowiązany dostarczyć CV, list motywacyjny, dyplom ukończenia studiów magisterskich lub licencjackich i odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Zarówno kursy, jak i internetowe studia podyplomowe są płatne. Kursy trwają zazwyczaj 10 tygodni, a studia podyplomowe rok.

Po przejściu procesu rekrutacji można uczestniczyć w zajęciach. Jak mówi dyrektor Wieczorkowska, kursy i studia prowadzone przez COME UW cechuje to, że prowadzi je realna osoba, a nie komputer, i że odbywają się w trybie asynchronicznym (nie jest wymagana obecność studentów i wykładowców w tym samym miejscu i czasie).

Student na swojej stronie internetowej ma m.in. dostęp do testów, poleceń wykładowcy, forum dyskusyjnego i materiałów do nauki. Zapoznaje się z nimi i rozwiązuje zadania w dogodnym dla niego momencie, a wykładowca odpowiada na pytania i przesyła informację zwrotną zgodnie ze swoim rozkładem dnia (należy jednak zmieścić się w określonych ramach czasowych, np. w ciągu tygodnia).

Wiedza zdobyta podczas zdalnej nauki weryfikowana jest zwykle w formie stacjonarnego egzaminu końcowego. Po jego zdaniu uczestnik kursu otrzymuje certyfikat ukończenia formy doskonalenia zawodowego wystawiony przez COME UW. Natomiast absolwenci internetowych studiów podyplomowych dostają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla zmotywowanych

Taka forma zajęć odpowiada wielu osobom. Kursanci pochodzą nie tylko z najodleglejszych stron Polski, ale także Europy (np. Norwegii czy Hiszpanii) oraz świata (np. Argentyny czy Japonii).

Jednak edukacja przez Internet stawia pewne wymagania wobec jej odbiorców. Profesor Wieczorkowska mówi, że internetowe formy kształcenia wybierają zwykle osoby bardziej zmotywowane i posiadające większe umiejętności autonomicznego uczenia się. Zmuszają one bowiem studenta do większej aktywności poznawczej. Sama obecność i zapisanie się na kurs nie wystarcza.

Celem nauki przez Internet nie powinno być zastępowanie innych form zdobywania wiedzy, a raczej ich uzupełnianie - mówi prof. Wieczorkowska. - Internet niepozbawiony jest bowiem pewnych ograniczeń.

Dowód na dojrzałość

Efekty nauczania na odległość pokazują, że ukończenie kursu internetowego to nie tylko zdobycie pełnowartościowej wiedzy, ale też dowód dojrzałości, zmotywowania i samodzielności absolwenta. Nie ustępuje on więc niczym kursom prowadzonym w sposób tradycyjny.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę