Studia podyplomowe i kursy dla gastronomii

17 lipca 2008
Rynek gastronomiczny w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, czego efektem jest jego wzrastająca konkurencyjność. Aby na nim istnieć, przetrwać i rozwijać się, nieodzowne jest coraz bardziej profesjonalne podejście do zarządzania działalnością gastronomiczną.

Kadra kierownicza zakładów gastronomicznych, mimo ogromnych umiejętności praktycznych i zaangażowania, nie jest w stanie na bieżąco uzupełniać swojej wiedzy na temat marketingu, zarządzania, kontrolingu, organizacji zaopatrzenia i towaroznawstwa, technologii gastronomicznej i obsługi klienta, a także wielu innych zagadnień, co może wpływać negatywnie na poziom usługi i zyskowność zakładu.

Z tego względu SGGW, we współpracy z praktykami gastronomii oraz własną kadrą naukową, podjęła inicjatywę organizacji

Studiów Podyplomowych:

    * Nowoczesna organizacja i zarządzanie w gastronomii oraz

Kursów Szkoleniowych:

    * Profesjonalne zarządzanie w gastronomii,
    * Technologia gastronomiczna i towaroznawstwo.

Oferta dydaktyczna Studiów podyplomowych Nowoczesna Organizacja i Zarządzanie w Gastronomii skierowana jest do osób z wyższym wykształceniem, które bądź już pracują w sektorze gastronomicznym, bądź zamierzają podjąć tego typu działalność.
Program studiów został tak opracowany, aby zarówno osoby posiadające pewną wiedzę na temat działalności gastronomicznej, jak i nowicjuszy w branży przygotować do profesjonalnego wykonywania funkcji menadżerskich dla podniesienia efektywności funkcjonowania zarządzanych placówek.

Kurs szkoleniowy Technologia gastronomiczna i towaroznawstwo to propozycja skierowana zarówno do osób, które w praktyce zawodowej zajmują się tym obszarem działalności gastronomicznej, jak również menadżerów chcących zdobyć lub poszerzyć swą wiedzę na ten kluczowy dla funkcjonowania placówek gastronomicznych temat.
W programie kursu, oprócz tematów związanych z towaroznawstwem i przechowalnictwem oraz prawidłowym zarządzaniem produkcją, uwzględniono również zajęcia z obsługi konsumenta i psychologii relacji z klientem. Dzięki temu słuchacze nauczą się zasad organizacji i przygotowywania różnego rodzaju przyjęć, właściwej obsługi gości oraz nawiązywania kształtowania i utrzymywania relacji z klientami biznesowymi.

Kurs szkoleniowy Profesjonalne zarządzanie w gastronomii to propozycja edukacyjna przeznaczona dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z gastronomią oraz praktyków, pragnących zwiększyć efektywność i zyskowność swojej działalności.
Zajęcia z profesjonalistami, a także wymiana doświadczeń z innymi słuchaczami kursu są doskonałą okazją do weryfikacji własnych spostrzeżeń i opinii oraz uzyskania wskazówek prowadzących do podniesienia skuteczności i efektywności zarządzania i w efekcie zwiększenia rentowności prowadzonej działalności.

POWIĄZANE

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnyc...

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo...

Do członków Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"– dołącza fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę