Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Studia podyplomowe

17 października 2003

Żyjemy w czasach, gdy szybka zmiana profilu wykształcenia oraz ciągłe dokształcanie się stały się normą - powtarzają spece od rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wciąż powstają nowe studia podyplomowe.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat prawie dziesięciokrotnie wzrosła liczba uczestników studiów podyplomowych. W 1987 r. w Polsce było ok. 18 tys. studentów a pod koniec 2000 r. - ponad 170 tys., czyli niemal 10 razy więcej. Coraz popularniejszy staje się u nas, obowiązujący w Europie i USA, model tzw. ustawicznego kształcenia, czyli podnoszenia kwalifikacji przez całe życie.

Wymaga tego też rynek pracy - nie wystarczy już zakończyć edukację na obronie dyplomu magisterskiego. Rynek każe nam coraz częściej zmieniać wyuczoną profesję, w zależności od tego, jakie są jego aktualne potrzeby. Na studia podyplomowe decydują się też ci, którzy po zrobieniu dyplomu i krótkiej pracy w wyuczonym zawodzie stwierdzają, że minęli się z powołaniem.

Szkoły wyższe, zarówno państwowe jak i niepaństwowe, odpowiadają na te potrzeby - wciąż otwierają nowe studia podyplomowe. Wprawdzie czasy, gdy do zapisów ustawiały się kolejki (tak było jeszcze 8 lat temu na podyplomowe studia menedżerskich i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej, na niektóre kierunku było tu na miejsce 4-5 chętnych), należą już do przeszłości, ale zainteresowanych dalej nie brakuje. I mają z czego wybierać.

Oferta jest ogromna: najwięcej jest studiów z dziedziny ekonomii, finansów, zarządzania, marketingu i public relations. Nie brakuje też kierunków związanych z szeroko pojętą psychologią, informatyką, a ostatnio - także z integracją europejską. 

Trwają z reguły stosunkowo krótko - od jednego do czterech semestrów. Dzięki temu można szybko nabyć potrzebne umiejętności - uczelnia potwierdza je dyplomem.

Studia podyplomowe prowadzone są w różnych systemach: dziennym, wieczorowym, zaocznym lub w sposób łączący elementy wszystkich wymienionych - tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie. Najczęściej są odpłatne a ich cena jest zróżnicowana w zależności od kierunku. Najtańsze są zwykle na kierunkach humanistycznych, najdroższe - technicznych, gdzie prowadzi się dużą liczbę zajęć laboratoryjnych oraz ekonomicznych.

POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę