Studia podyplomowe o tematyce europejskiej można znaleźć w prawie każdym większym mieście w Polsce. Białystok, Gdański, Katowice, Kraków, Lublin , Łódź, Opole, Płock, Poznań, Pułtusk, Szczecin, Warszawa, Wrocław – każde z tych miast ma w tym temacie coś do zaoferowania.
BIAŁYSTOK
Uniwersytet w Białymstoku prowadzi Podyplomowe Studium Europejskiej Integracji Gospodarczej. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do studium jest posiadanie wykształcenia wyższego, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, trwają dwa semestry i obejmują 250 godzin dydaktycznych. Nauka jest płatna. Celem jest zapoznanie słuchaczy z tematyką integracji w płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje aspekty prawne i administracyjne funkcjonowania Unii Europejskiej, druga umiejętności opracowywania projektów rozwojowych i sporządzania wniosków do programów pomocowych. Więcej informacji: (0–85) 74–57–702.
GDAŃSK
Uniwersytet Gdański proponuje dwa kierunki w tym zakresie: Integracja europejska – zarządzanie przedsiębiorstwem w świetle zasad jednolitego rynku europejskiego oraz Edukacja Europejska. Pierwsza propozycja obejmuje zagadnienia związane z integracją europejską, dostosowaniem państwa polskiego do integracji z UE, zarządzaniem środkami pomocowymi oraz przedsiębiorstwem na wspólnym rynku europejskim, skierowana jest do absolwentów wyższych uczelni. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, odpłatnie. Studium Podyplomowe Edukacja Europejska dotyka problematyki politycznej, ekonomicznej i prawnej aspektów integracji europejskiej oraz zagadnień z zakresu programów edukacji europejskiej w polskim systemie oświaty. Oferta skierowana jest szczególnie do nauczycieli, zajmujących się edukacją europejską w szkole. Więcej informacji: Integracja europejska... – pod numerem tel. (0–58) 55–11–613, Edukacja Europejska – http://ekonom.univ.gda.pl
KATOWICE
Ośrodek Studiów Europejskich Uniwersytetu Śląskiego prowadzi Studia Podyplomowe Integracja Europejska. To studia odpłatne, trwające dwa semestry (120 godzin), skierowane do absolwentów uczelni wyższych. Program studiów obejmuje następującą tematykę: Historia idei europejskich i świadomość europejska, Instytucje Unii Europejskiej, Integracja gospodarcza, Polityka regionalna UE, Wspólna polityka rolna, Prawo Wspólnot Europejskich, Polityka społeczna UE, Współpraca regionalna w Europie, Władze lokalne i regionalne w UE, Kulturowe i społeczne aspekty integracji europejskiej, Systemy informacyjne w UE, Procedury dotyczące pomocy przedakcesyjnej. Dodatkowe informacje: tel. (0–32) 35–91–165.
KRAKÓW
Uniwersytet Jagielloński – Katedra Europeistyki. Prowadzone tu Podyplomowe
studia w zakresie europeistyki mają charakter interdyscyplinarny. Uzyskana w
ich trakcie wiedza obejmuje całe spektrum problemów związanych z rozwojem
społeczeństw poszczególnych państw europejskich, począwszy od zagadnień
ekonomicznych, poprzez aspekty prawne życia społecznego, na kulturze
europejskiej kończąc.
Studia trwają dwa lata, zajęcia odbywają się wyłącznie
w soboty. Są płatne. Numer tel. (0–12) 62–37–458.
LUBLIN
Uniwersytet im. Marii Curie–Skłodowskiej prowadzi Podyplomowe Interdyscyplinarne Studium Europeistyki. Na program studiów składa się zestaw przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych (ich wybór uzależniony jest od wyników ankiety przeprowadzanej wśród studentów w obrębie trzydziestu przedmiotów w trzech blokach: politologicznym, prawniczym i ekonomicznym). Studia, realizowane w trybie zaocznym, oferują dodatkowo zajęcia na temat polityki informacyjnej i źródeł informacji o UE – zajęcia warsztatowe. Zajęcia trwają dwa semestry – 210 godzin. Rekrutacja prowadzona jest wśród absolwentów studiów wyższych i studentów V roku, bez względu na ukończony kierunek studiów. Nauka w studium jest płatna. Dodatkowe informacje pod numerem tel. (0–42) 53–24–278.
ŁÓDŹ
W Łodzi studia o tematyce europejskiej prowadzą: Instytut Europejski (we współpracy z Ośrodkiem Badań Europejskich Uniwersytetu Łódzkiego) – Podyplomowe Studia Europejskie oraz Uniwersytet Łódzki – Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego. Zajęcia organizowane przez Instytut Europejski mają interdyscyplinarny charakter. Obejmują zagadnienia ekonomiczne i prawne oraz kulturowe problemy integrującej się Europy, a także historię procesów integracyjnych. Przeznaczone są dla wszystkich absolwentów wyższych uczelni, bez względu na ukończony kierunek. Trwają 2 semestry (ponad 600 godzin zajęć), odbywają się w czwartki i piątki po południu oraz w soboty – cały dzień i prowadzone są w języku polskim oraz częściowo angielskim i francuskim. Studia są płatne. Więcej informacji – na stronie http://www.ie.lodz.pl. Zajęcia prowadzone pod egidą Uniwersytetu Łódzkiego przeznaczone są w szczególności dla prawników praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych, ale także dla pracowników administracji publicznej (preferencje dla kandydatów z wykształceniem prawniczym lub administracyjnym). Program obejmuje wszystkie dziedziny instytucjonalnego i gospodarczego prawa Unii Europejskiej. Zajęcia (w łącznym, wymiarze 185 godzin) odbywają się w piątki i soboty, co dwa tygodnie. Studia są odpłatne. Więcej informacji – na stronie http://www.uni.lodz.pl.
OPOLE
Uniwersytet Opolski, Instytut Nauk Społecznych we współpracy z Biurem Integracji Europejskiej przy Opolskim Urzędzie Wojewódzkim prowadzi Zaoczne Podyplomowe Studium Integracji Europejskiej, przeznaczone dla osób, które ukończyły studia lub są na ostatnim roku studiów magisterskich. Program Studium (dwa semestry) obejmuje program podstawowy: proces integracji europejskiej, politykę regionalną Unii Europejskiej, prawo i struktury Unii Europejskiej, europejską integrację ekonomiczną. Do wyboru są dwie specjalizacje: społeczno-kulturowe aspekty integracji europejskiej oraz polityka ochrony środowiska. Zajęcia odbywają się od października do czerwca w co drugą sobotę i niedzielę. Na zakończenie Studium słuchacze otrzymują świadectwa ukończenia studiów podyplomowych podpisane przez Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Integracji Europejskiej przy Opolskim Urzędzie Wojewódzkim ul. Piastowska 14, 45-082 Opole, tel. (0–77) 44–15–382, 45–24–620 lub w sekretariacie Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego ul. Plebiscytowa 5, 45-359 Opole, tel. 0–77 45–66–573.
PŁOCK
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku prowadzi Studia Podyplomowe Integracji Europejskiej. Program studiów oprócz wiedzy ogólnej na temat instytucji i prawa europejskiego przewiduje rozszerzony zakres przedmiotów dotyczących zagadnień edukacji europejskiej, polityki edukacyjnej państw europejskich, programów wymiany zagranicznej uczniów i młodzieży, a także dydaktyki nauczania o Unii Europejskiej. Poszerzony jest również blok dotyczący kultury europejskiej. Studia są przeznaczone dla osób posiadających wykształcenie wyższe. Nauka w studium odbywa się w systemie zaocznym, obejmuje 352 godzin zajęć dydaktycznych (2 semestry). Nauka w studium jest odpłatna. Więcej informacji na stronie http://www.wlodkowic.pl/iso/.
POZNAŃ
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi Podyplomowe Studium Administracji Europejskiej i Podyplomowe Studium Wiedzy o Europie i Integracji Europejskiej. Studium Administracji Europejskiej jest prowadzone przez Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych UAM we współpracy z Wyższą Szkołę Zawodową Zarządzania i Administracji w Berlinie (Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege). Program studium obejmuje tematykę funkcjonowania instytucji europejskich, prawa europejskiego, zasad działania funduszy pomocowych UE, polityki regionalnej UE, sposobów pozyskiwania środków pomocowych UE, a także zajęcia z zakresu komunikacji międzykulturowej. Studia przeznaczone są dla absolwentów oraz studentów lat dyplomowych: politologii, prawa, administracji, stosunków międzynarodowych, zarządzania i marketingu, filologii germańskiej. Językiem wykładowym jest język polski i niemiecki (wymagana jest znajomość języka niemieckiego). Zajęcia w Studium trwają 2 semestry (165 godzin), odbywają się w systemie zaocznym. Studium Wiedzy o Europie i Integracji Europejskiej obejmuje zagadnienia z zakresu prawa, gospodarki, polityki i kultury europejskiej oraz harmonizację prawa polskiego z systemem prawnym Unii Europejskiej. Studium przeznaczone jest dla studentów lat dyplomowych oraz posiadających tytuł magistra. Nauka na obydwu kierunkach jest odpłatna. Dodatkowe informacje na stronie http://www.amu.edu.pl.
PUŁTUSK
Wyższa Szkoła Humanistyczna prowadzi zajęcia z zakresu europeistyki na trzech typach studiów podyplomowych. Na Wydziale Nauk Politycznych, utworzono Podyplomowe Studia Europejskiej Administracji Samorządowej i Rządowej. Studia organizowane są w systemie zaocznym (około 190 godzin), obejmują dwie specjalności: administracja lokalna i edukacja europejska. Podyplomowe Studia Integracji i Bezpieczeństwa Europejskiego – zajęcia trwają dwa semestry (198 godzin). Program studiów obejmuje: instytucje i prawo europejskie, funkcjonowanie rynku europejskiego, zagadnienia obronności państw współczesnych oraz relacje Polska – NATO i Polska – Unia Europejska. Podyplomowe Studia Polityk i Prawa Wspólnotowego – studia obejmują problematykę rynku europejskiego, polityki wewnętrznej UE, polityki zagranicznej UE. Warunkiem przyjęcia na wszystkie wymienione kierunki jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych, nauka jest odpłatna. Więcej informacji na stronie http://www.wsh.edu.pl.
SZCZECIN
Na Uniwersytecie Szczecińskim prowadzone jest Studium Integracji
Europejskiej. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z problematyką
Unii Europejskiej w zakresie prawa europejskiego, polityki zagranicznej,
finansowej i regionalnej UE oraz ekonomiki integracji europejskiej. Studium
przeznaczone jest dla absolwentów studiów wyższych magisterskich lub zawodowych
(licencjat). Rekrutacja prowadzona jest według kolejności zgłoszeń. Nauka w
studium odbywa się w systemie zaocznym i obejmuje 300 godzin (2 semestry). Nauka
w studium jest płatna. Więcej informacji: http://www.uniw.szczecin.pl.
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu organizuje Studium Podyplomowe Przygotowanie
i zarządzanie projektami Unii Europejskiej. Program studium poza
podstawową wiedzą na temat powstawania i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej,
jest ukierunkowany na zarządzanie projektami Unii Europejskiej. O przyjęcie do
studium mogą ubiegać się absolwenci studiów magisterskich i licencjackich oraz
studenci ostatniego roku studiów (magisterskich, licencjackich i zawodowych).
Absolwenci szkoły średniej również mogą uczestniczyć w zajęciach studium
(otrzymają oni zaświadczenie o ukończeniu kursu). O przyjęciu na studia decyduje
kolejność zgłoszeń. Nauka w studium odbywa się w systemie wieczorowo – zaocznym
i obejmuje 220 godzin wykładów i warsztatów. Nauka jest płatna.
Dodatkowe
informacje można uzyskać na stronie http://www.zpsb.szczecin.pl.
WARSZAWA
Oferta stolicy jest najobszerniejsza.
Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego organizuje we współpracy z Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu w Maastricht Polsko-holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (PESP). Celem studiów jest dostarczenie teoretycznej i praktycznej wiedzy kadrom polskiej administracji państwowej, zwłaszcza zaangażowanych w rokowania przedakcesyjne. Studia przeznaczone są wyłącznie dla pracowników administracji publicznej, znających język angielski – zajęcia prowadzone przez gości zagranicznych odbywają się w języku angielskim. Program współfinansowany jest ze środków pomocowych rządu holenderskiego w ramach programu MATRA (1997 – 2003), uczestnicy pokrywają tylko część kosztów w wysokości 1500 zł. Więcej informacji – na stronie http://www.ce.uw.edu.pl/edukacja/studiapod.htm. Druga propozycja CEUW to Podyplomowe Studia Europejskie – przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych. obejmują problematykę Unii Europejskiej i akcesji Polski do Unii, w tym system prawny i instytucjonalny Unii Europejskiej, ekonomikę integracji europejskiej, społeczne aspekty integracji europejskiej oraz technologie i systemy informacyjne (Eurobazy). Studia są płatne. Więcej informacji - na stronie http://www.ce.uw.edu.pl.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej realizuje z francuską Krajową
Szkołą Administracji w Paryżu – Studium Integracji Europejskiej ENA-KSAP.
Program kształcenia obejmuje szerokie spektrum wiadomości o UE. Uczestnicy
są zobowiązani do nauki języka francuskiego (na różnych poziomach)
zorganizowanej nieodpłatnie przez Instytut Francuski w Warszawie. Więcej
informacji na stronie: http://www.ksap.gov.pl.
Szkoła Główna Handlowa prowadzi: Podyplomowe Studium Europejskie i Podyplomowe Studium Podejmowania Decyzji w Unii Europejskiej. Kierunek pierwszy obejmuje szeroko rozumianą tematykę integracji europejskiej: m.in. historię procesu integracji, zasady funkcjonowania instytucji i polityk Unii Europejskiej (informacje: http://akson.sgh.waw.pl/podyplomowe/studia/Europejskie.html). Drugi program z zakresu tematu procesu podejmowania decyzji w różnych obszarach działania Unii Europejskiej (więcej informacji na stronie: http://www.sgh.waw.pl oraz pod nr tel. (0–22) 84–95–084, 33–79–349, 33–79–350).
Na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Nauk Politycznych prowadzone są Podyplomowe Studium Nauk Politycznych o dwóch "Studia europejskie" i "Studia europejskie – edukacja europejska". Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów magisterskich. Nauka w studium odbywa się w systemie zaocznym, trwa 2 semestry i obejmuje 262 godzin zajęć dydaktycznych. Nauka jest płatna. Więcej informacji na stronie http://www.inp.uw.edu.pl.
Warszawska Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu prowadzi Studium Integracji Europejskiej. Studia obejmują problematykę Unii Europejskiej z zakresu prawa, gospodarki oraz polityki zagranicznej, regionalnej i społecznej UE, a także kultury europejskiej. Wykładowcami studium są praktycy, osoby zaangażowane w procesy integracyjne oraz eksperci urzędów centralnych zajmujących się problematyką integracji europejskiej. Więcej informacji na stronie http://www.wszim.edu.pl.
WROCŁAW
Na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzone są: Podyplomowe Studium Prawa i Gospodarki Unii Europejskiej (przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii), Polityka Publiczna w Europie – Dyplom Wyższych Studiów (prowadzone we współpracy Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Nauk Politycznych w Strasburgu) i Podyplomowe Studium Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej (Instytut Politologii).
Podyplomowe Studium Prawa i Gospodarki Unii Europejskiej kształci głównie w zakresie prawa Unii Europejskiej, program obejmuje zagadnienia związane z różnymi dziedzinami unijnego prawa, a także ekonomiki UE. ( http://www.uni.wroc.pl).
Polityka Publiczna w Europie – Dyplom Wyższych Studiów składają się one z trzech elementów: z trwającej rok serii wykładów prowadzonych w weekendy, z intensywnych kursów w ramach Uniwersytetu Letniego w Strasburgu oraz ze stażu w przedsiębiorstwie lub instytucji europejskiej. Program zajęć obejmuje głównie przedmioty społeczne, prawne i ekonomiczne. Niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka francuskiego, gdyż około 80% zajęć odbywa się właśnie w tym języku. (tel. (0–71) 37–52–345).
Podyplomowe Studium Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej Zadaniem Studium jest przygotowanie słuchaczy zarówno w zakresie teoretycznym, jak i zapoznanie ich z praktyczną stroną pozyskiwania środków pomocowych, (przygotowywanie aplikacji, sporządzanie biznes planów) Unii Europejskiej. Program nauczania obejmuje również prezentację pozaunijnych organizacji i instytucji świadczących pomoc rozwojową (m.in. EBOR, UNDP, IFC). (http://www.politologia.uni.wroc.pl)