Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozpoczęła się ostatnia tura ferii zimowych

16 lutego 2004

W sobotę rozpoczęła się ostatnia tura ferii zimowych. Przez dwa tygodnie odpoczywać będą uczniowie z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Niedziela była natomiast ostatnim dniem wypoczynku uczniów z województw: dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie w tych województwach rozpoczęły się 31 stycznia.

Tydzień wcześniej wypoczynek zakończyli uczniowie z województwa podlaskiego, a dwa tygodnie wcześniej z województw: kujawsko- pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od obecnego roku szkolnego terminy ferii zimowych ustala minister edukacji w rozporządzeniu. Przyjęto zasadę, zgodnie z którą województwa zostały podzielone na trzy grupy, mające co roku zamieniać się terminami ferii. Grupa, która w tym roku miała ferie w pierwszym terminie, w przyszłym roku będzie mieć ferie w drugim terminie, a za dwa lata w trzecim.

Z "grafiku" wyłączeni zostali uczniowie z województwa podlaskiego. Będą oni odpoczywać zawsze od połowy pierwszego terminu do połowy drugiego. Spowodowane jest to faktem, że na terenie tego województwa mieszka najwięcej osób prawosławnych, obchodzących święta Bożego Narodzenia na początku stycznia.

Wcześniej obowiązywała zasada, że terminy ferii zimowych ustalali sami kuratorzy oświaty. W efekcie w ubiegłym roku szkolnym w jednym terminie (od 25 stycznia do 9 lutego) odpoczywali uczniowie aż z 12 województw.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że od kilku lat liczba dzieci korzystających ze zorganizowanej formy wypoczynku podczas ferii zimowych utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

W roku szkolnym 2002-2003 r. na ok. 6,6 mln uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z wypoczynku w czasie ferii zimowych skorzystało tylko ok. 1,7 mln dzieci. 868 tys. odpoczywało w sposób zorganizowany poza domem (773 tys. w kraju, a 95 tys. za granicą). W różnych formach wypoczynku w miejscu zamieszkania uczestniczyło ponad 563 tys. uczniów. Z innych form wypoczynku poza miejscem zamieszkania (wyjazdy do rodzin, wczasy z rodzicami) skorzystało 274 tys. uczniów.

Następna przerwa w nauce - z okazji Świąt Wielkanocnych - potrwa od 8 do 13 kwietnia.

POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę