Polsko –Amerykańska Fundacja Wolności jest organizatorem regionalnego konkursu grantowego ,,Równać szanse 2007’’. Jest to otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, gminnych domów kultury, bibliotek i grup nieformalnych, maksymalna kwota dotacji 7 000 zł na projekty trwające 6 miesięcy.
Przy organizacji RKG PFDiM współpracuje z Partnerami Regionalnymi. Podstawowym celem programu Równać Szanse jest wsparcie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego dzieci i młodzieży z terenów wiejskich oraz miejscowości do 20 tys. mieszkańców. W programie organizacje pozarządowe, placówki oświatowe oraz niesformalizowane grupy młodzieży z całej Polski otrzymują dotacje na realizację własnych projektów mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Działania są prowadzone na terenie miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Program "Równać Szanse" powstał w 2001 roku. Obecnie realizowana jest już szósta edycja "Równać Szanse". Projekty dotowane w ramach programu mają szeroki zakres tematyczny, obejmują wszystkie dziedziny aktywności młodzieży na płaszczyźnie edukacyjnej, od poszerzania umiejętności związanych z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej po projekty kształtujące tożsamość lokalną, pogłębiające wiedzę o potencjale własnego regionu, czy inicjatywy kształtujące aktywne postawy obywatelskie.
Dzięki uczestnictwu w projektach dotowanych w programie "Równać Szanse" młodzież z małych miejscowości ma możliwość uczestniczenia w zajęciach rozwijających zainteresowania, podnoszących skuteczność uczenia się i pomagających w nabyciu umiejętności przydatnych w szkole i dorosłym życiu. W realizowanych projektach prowadzone są działania zapoznające młodych ludzi z kulturą regionu, Polski i Europy. Organizowane są wyjazdy do dużych miast – ośrodków kulturalnych i naukowych. Częstokroć są to pierwsze wyjazdy młodzieży poza miejsce zamieszkania. Możliwość zetknięcia się z rówieśnikami z dużych miast uświadomiła młodzieży z małych ośrodków, że nie są od nich gorsi, mają im coś do zaoferowania. Program przyczynia się także do popularyzowania młodzieżowych działań społecznych. Młodzi ludzie są przygotowywani do pracy na rzecz swoich rówieśników i środowisk lokalnych, prowadzą konkretne działania na ich rzecz (pomoc w nauce, wolontariat, organizacja imprez środowiskowych itp.).