Nadchodzący rok, w którym nastąpi integracja Polski z UE będzie w Poznaniu Rokiem Akademickim. Taką decyzję podjęli prezydent miasta Ryszard Grobelny i rektorzy szkół wyższych. – Jesteśmy miastem akademickim, to nas wyróżnia. Chcemy, by w przyszłości o rozwoju miasta decydowała gospodarka oparta na wiedzy – powiedział prezydent Grobelny.
Samorząd i wyższe uczelnie utworzą zespół do spraw strategii rozwoju miasta jako ośrodka akademickiego i instytutów naukowo-badawczych. Miasto i placówki naukowe współpracowałyby tworząc wspólne projekty. Pozwoliłoby to przygotować się do realizacji programów wspieranych przez Unię Europejską, a tym samym uzyskać unijne dofinansowanie. Prof. Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki zgłosił projekt organizacji Kongresu Nauki Poznańskiej. – Każdy naukowiec miałby szanse poinformować, nad czym aktualnie pracuje – mówi A. Szczuciński. Prezydent Grobelny zdradził, że ruszyły starania o otworzenie Poznańskiego Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki. Powstałoby ono na terenie starej rzeźni przy ul. Garbary. Konieczne są uzgodnienia z właścicielem nieruchomości, nastąpi też wystąpienie do UE o wsparcie funduszu zajmującego się rewitalizacją byłych obiektów przemysłowych.
Prof. Jerzy Dembczyński, rektor Politechniki Poznańskiej zwrócił uwagę, że zachodnie uczelnie techniczne mają problemy zupełnie inne niż poznańska – poszukują studentów. W Hanowerze studiuje kilkuset Polaków, w przyszłości będzie ich kilka tysięcy. Warto zadbać o rozwój uczelni, by zatrzymać studentów, którzy będą w przyszłości decydować o rozwoju miasta.