Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Reprint "Elementarza" z 1957 już dostępny

19 marca 2003

Można już kupić reprint wydania "Elementarza" Mariana Falskiego z 1957 roku. Mimo że dawno wykreślony z listy książek dopuszczonych przez ministerstwo do użytku w podstawówkach, "Elementarz" z rysunkami Jerzego Karolaka wciąż cieszy się zainteresowaniem.

"Elementarz" obecny był w polskich szkołach niemal przez cały XX wiek. Pierwsze wydanie podręcznika do nauki pisania i czytania przygotowanego przez wybitnego pedagoga i metodyka, Mariana Falskiego, ukazało się w 1910 roku. "Elementarz" był też jedną z pierwszych książek, które wznowiono po wojnie. 

"Elementarz dla szkół wiejskich", wydrukowany w 1945 roku, był pierwszą publikacją Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych (PZWS)  – oficyny, z której wywodzą się Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W tym samym roku wydano "Elementarz dla szkół miejskich".

Elementarz Falskiego(1881–1974) z 1945 roku (zarówno wariant dla miasta jak i dla wsi) różnił się zasadniczo od wydań przedwojennych, z których pierwsze ukazało się w 1910 roku w Krakowie. Zmiany w czytankach były podyktowane sytuacją w kraju. Publikacja została oficjalnie uznana za jedyny elementarz dopuszczony do użytku szkolnego.

W 1949 roku powstała nowa wersja "Elementarza", tym razem kolorowa i w płóciennej oprawie. W tym wydaniu można znaleźć m.in. portret Bolesława Bieruta, a także czytanki o zakładaniu spółdzielni produkcyjnych i o spotkaniu polskich harcerzy z radzieckimi pionierami.

Kolejne poprawione i uzupełnione wydanie "Elementarza" opublikowano w 1957 roku. Przede wszystkim było ono zdecydowanie mniej ideologiczne, ładniejsze i bardziej kolorowe. Ta wersja przetrwała siedemnaście lat, mimo że autor domagał się zgody na wprowadzenie poprawek, koniecznych jego zdaniem, wobec szybkiego postępu w różnych dziedzinach życia – aż do 1974 roku, kiedy to ukazał się elementarz z pięknymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego.

W "Elementarzu" z lat 70-tych zastosowano wiele nowych rozwiązań metodologicznych, np. litery drukowane wprowadzono już na pierwszych kartkach książki, co autor tłumaczył większym niż w latach 50-tych rozpowszechnieniem czasopism. Falski wprowadził też znaczące modyfikacje w tekstach, aby dostosować je do zmian w rzeczywistości – dzieci dyskutują o ulubionych programach telewizyjnych, czytają o locie na księżyc, a przed sklepami stoją kolejki. To wydanie było wznawiane osiemnaście razy.


POWIĄZANE

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...

 Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krako...

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę