MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Program odnowy gleb

2 grudnia 2002

Powstał program odnowy zniszczonych gleb przy wykorzystaniu naturalnych organizmów glebowych – informuje UNEP (United Nations Environment Programme). Zdaniem ekspertów, pomoże to zwiększać plony w krajach tropikalnych.

Wykorzystanie organizmów glebowych może stać się kluczem do rozwoju rolnictwa przyjaznego dla środowiska i podniesienia plonów oraz rekultywacji zniszczonych gleb – twierdzą eksperci UNEP.

W związku z tym zapowiedzieli oni start globalnego projektu, którego celem ma być pogłębianie wiedzy na temat natury organizmów glebowych i możliwości ich wykorzystania w rolnictwie ekologicznym. Kosztujący 26 milionów dolarów projekt początkowo ruszy w siedmiu krajach tropikalnych - Brazylii, Meksyku, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ugandzie, Kenii, Indonezji i Indiach.

Powstał też pomysł utworzenia największego jak dotąd katalogu tropikalnych organizmów glebowych – owadów, grzybów, bakterii, nicieni, termitów i innych form życia.

Formy życia egzystujące tuż pod naszymi nogami są jednymi z najbardziej niezastąpionych organizmów planety – podkreśla Klaus Toepfer, dyrektor wykonawczy United Nations Environment Programme.

Bakterie i grzyby pomagają eliminować z podziemnych wód zanieczyszczenia i wywołujące choroby organizmy. Wiele organizmów glebowych unieszkodliwia pasożyty ludzkie, zwierzęce i roślinne. Uważa się też, że badania tych organizmów pozwolą opracować nowe leki, w tym - antybiotyki.

Organizmy glebowe już dziś wykorzystuje się w rolnictwie. W Indiach z ich pomocą odnowiono zdegradowane gleby na eksploatowanych od stu lat plantacjach herbaty w stanie Tamil Nadu. Przedtem tamtejsze plony były mizerne mimo stosowania nawozów i roślinnych hormonów wzrostu. Francuscy i indyjscy badacze stwierdzili jednak, że po przywróceniu organizmów glebowych (w tym gatunków miejscowych), plony na niektórych plantacjach wzrosły nawet niemal trzykrotnie, a roczne zyski z jednego hektara zwiększyły się nawet o 5,5 tys. dolarów.

Wykorzystanie bakterii wiążących azot pomogło także w Brazylii zwiększyć plony soi w ekologiczny sposób.

Do tej pory naukowego opisu doczekało się ponad 4 tysiące gatunków bakterii i innych, pokrewnych im organizmów. Szacuje się, że każdy gram gleby leśnej zamieszkuje do 40 tysięcy gatunków bakterii, w tym – wiele nie poznanych.

Uważa się, że spośród wszystkich występujących na Ziemi gatunków grzybów, znanych jest 5 proc. Z 72 tys. ich znanych gatunków 35 tys. zalicza się do żyjących w glebie.

Niemal 2 tys. znanych gatunków pierwotniaków glebowych może stanowić zaledwie 10 proc. faktycznie istniejących gatunków.

Opisano dotąd około 15 tys. gatunków nicieni. Ocenia się, że ich liczba może sięgać nawet 100 tys. 45 tys. opisanych gatunków roztoczy stanowi – według ocen – 5 proc. liczby ich gatunków.


POWIĄZANE

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę