Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pracownia energii odnawialnej w konińskiej szkole

7 kwietnia 2003

Pracownię energii odnawialnej otwarto uroczyście w piątek w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych (ZSG-E) w Koninie (Wielkopolska).
Czekali na nią uczniowie dwóch pierwszych klas, którzy od września ubiegłego roku zdobywają w tej placówce wykształcenie w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej oraz wiatrowej, czyli energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

"Jest to druga tego typu szkoła w Polsce, ale pierwsza, w której można uzyskać tytuł technika elektryka o specjalności urządzenia fotowoltaiczne lub technika mechanika specjalizującego się w instalacjach energii odnawialnych" - poinformował dyrektor ZSG-E Karol Dunaj.
Pracownia powstała kosztem blisko 620 tys. zł. Oprócz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i z Urzędu Miejskiego w Koninie, szkoła otrzymała ponad 73 tys. euro od niemieckiej fundacji DBU, działającej na rzecz ochrony środowiska.

Na specjalnej platformie stalowej zamontowano cztery baterie kolektorów słonecznych i dwa zestawy ogniw fotowoltaicznych. Kolektory pozwalają nawet w pochmurne dni gromadzić energię słoneczną, przetwarzaną z kolei w energię cieplną. Urządzenia fotowoltaiczne umozliwiają zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Wśród urządzeń pracowni są także m.in. pompa ciepła, mała stacja meteorologiczna, siłownia wiatrowa, miejsce do praktycznych ćwiczeń montażu instalacji do wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych. Wszystko podłączone jest do nowoczesnego systemu komputerowego. Dzięki energii pozyskiwanej z zamontowanych urządzeń, szkoła może korzystać z własnej ciepłej wody, m.in. w łazienkach i natryskach.

Konińska placówka jest jedną z blisko 20 europejskich "szkół słonecznych", kształcących młodzież w kierunku wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Pomysł tworzenia takich szkół powstał kilka lat temu w Unii Europejskiej.
Dwa lata temu oficjalnie otwarto pierwszą w Polsce taką szkołę w Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie koło Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie). Uruchomiono tam dwie specjalności: urządzenia fotowoltaiczne i solarne (kolektory słoneczne).

Podczas otwarcia pracowni w Koninie wielokrotnie podkreślano, że we współczesnym świecie nie ma odwrotu od konieczności uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dyrektor szkoły powiedział, że w Polsce integrującej się z Unią Europejską, z całą pewnością będą potrzebni specjaliści z dziedziny energii odnawialnej, a to gwarantuje pracę przyszłym absolwentom tego kierunku.
"Obecnie wykorzystywanie źródeł tej energii jest u nas zdecydowanie mniej popularne niż w krajach europejskich. Ale przyjęta we wrześniu 2000 r. przez rząd "Strategia rozwoju energii odnawialnej w Polsce", zatwierdzona przez Sejm w sierpniu następnego roku, zakłada zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie paliwowo-energetycznym kraju do 7,5 proc. w 2010 roku i do 14 proc. w 2020 roku" - przypomniał dyrektor Dunaj.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę