Ptak_Waw_CTR_2024

Początek wakacji

20 czerwca 2003

Jedni uczniowie kończyli naukę w środę, inni skończą ją w piątek – 20 czerwca. Ministerstwo Edukacji potwierdza nowym rozporządzeniem – w następnych latach trzeba się będzie uczyć mniej więcej o tydzień dłużej!

Ponad 7 mln uczniów różnych typów szkół właśnie kończy rok szkolny. Koniec roku przewidziano na piątek 20 czerwca. Wypadł jednak między dwoma dniami wolnymi: Bożym Ciałem oraz sobotą. Dlatego te szkoły, które chciały, mogły go sobie odpracować wcześniej i zakończenie roku zorganizować już w środę. Ciekawostka: bez względu na dzień zakończenia roku szkolnego w konkretnej szkole, na świadectwie musi być wpisana data piątkowa.

Absolwenci gimnazjów rozpoczynają walkę o miejsce w liceum lub technikum. Zaraz po otrzymaniu świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach gimnazjalnego egzaminu (dostają po jednym oryginale i po dwa odpisy) muszą je zanieść do trzech szkół, do których wcześniej złożyli podania. Potem w ciągu kilku dni (np. w Warszawie 25 czerwca) szkoły wywieszą listy przyjętych. Kto nie znajdzie się na takiej liście, będzie musiał szukać miejsca w innych szkołach, gdzie będą jeszcze wolne miejsca.

Ze wstępnych danych wynika, że w większości miejscowości najbardziej oblegane są licea ogólnokształcące (np. w Warszawie trafiło do nich 82 proc. podań gimnazjalistów). Najmniej chętnych stara się o miejsce w zasadniczych szkołach zawodowych i liceach profilowanych. Po wakacjach czekają uczniów – co zapowiadaliśmy już w maju – dwie nowości. Pierwsza to nowy system podziału ferii zimowych. Województwa będą podzielone na trzy grupy wymieniające się co rok terminami ferii wedle zasady: raz jedna grupa ma wcześniej ferie, po roku później, po dwóch latach najpóźniej. Druga zmiana to wydłużenie roku szkolnego mniej więcej o tydzień. Do tej pory w rozporządzeniu był zapis, że kończy się on w najbliższy piątek po 18 czerwca. 

Po wakacjach będzie obowiązywał już zapis z podpisanego właśnie rozporządzenia, że "zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek czerwca". Gdyby tak było już teraz, to obecny rok szkolny skończyłby się 27 czerwca. W zamian obowiązkowo wolne od nauki będą: dzień zewnętrznego sprawdzianu w szkołach podstawowych, dwa dni zewnętrznego egzaminu gimnazjalnego, dni pisemnej matury, piątek po święcie Bożego Ciała (ten sam, który teraz niektóre szkoły sobie odpracowały) oraz – jeśli wypadnie w dzień powszedni – 2 maja, który też wypada między dwoma dniami wolnymi.


POWIĄZANE

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę