Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pasek paskowi ma być równy

16 października 2003

Rzecznik Praw Dziecka wnioskuje o ujednolicenie kryteriów przyznawania tzw. "czerwonych pasków" na świadectwach.

Jego zdaniem muszą być one jednakowe w całym kraju. W innym przypadku należałoby zrezygnować z dodatkowego punktowania tych świadectw.

Zgodnie z przepisami świadectwa z tzw. czerwonym paskiem można otrzymywać począwszy od IV klasy szkoły podstawowej. Wymogiem jest średnia minimum 4,75 i co najmniej dobra ocena z zachowania. Jednak szkoły mogą w swoich statutach podwyższać kryteria konieczne do otrzymania "paska".

– Chcemy ujednolicenia tych kryteriów - wyjaśnia Krzysztof Brzeziński z Zespołu Badań i Analiz Biura Rzecznika Praw Dziecka. - Są bowiem szkoły, gdzie czerwony pasek przyznawany jest za średnią 4,75 i dobrą ze sprawowania, a są takie, gdzie minimum jest średnia 4,8 i ocena wzorowa z zachowania. Pasek to z kolei dodatkowe punkty, szczególnie dla osób starających się o przyjęcie na studia.

– Nigdy nie przydzielaliśmy dodatkowych punktów za świadectwa z wyróżnieniem lub dobrą ocenę z zachowania – wyjaśnia dr Jerzy Wiechuła, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Opolskiego ds. rekrutacji. – Na tych kierunkach, na których o przyjęciu decyduje konkurs świadectw, punktujemy tylko poszczególne, wyznaczone przez uczelnię dla danego kierunku, przedmioty. Ocena z zachowania też nie jest dla nas ważna. Potwierdza to również prof. Stanisław Witczak, prorektor ds. studenckich Politechniki Opolskiej.
 
Punkty za świadectwo z paskiem są natomiast ważne dla uczniów kończących gimnazja. Zgodnie z rozporządzeniem opolskiego kuratorium oświaty, za świadectwo z wyróżnieniem młodzież starająca się o przyjęcie do szkół średnich otrzymuje 6 punktów, a za ocenę wzorową z wychowania - dodatkowy 1 punkt.

– Nie słyszałem o propozycji rzecznika i trudno mi ją opiniować – stwierdza Franciszek Minor, opolski kurator oświaty. – Punkty za świadectwo z paskiem są dodatkowym atutem absolwentów gimnazjów w staraniach o przyjęcie do wybranych szkół średnich.

– Przy rekrutacji każdy punkt jest na wagę złota - potwierdza Małgorzata Wojtanowska, dyrektor liceum plastycznego w Opolu. – U nas bardzo ważne są wyniki egzaminów z umiejętności plastycznych. Ale kilka punktów ze świadectwo z wyróżnieniem również może zaważyć o przyjęciu.
 
Szkoły na Opolszczyźnie trzymają się kryteriów przyznawania "pasków" wyznaczonych rozporządzeniem ministerstwa - wyróżnienia przysługują uczniom ze średnią min. 4,75 i co najmniej dobrą oceną z zachowania. Tak jest m.in. w gimnazjum w Łosiowie. –- W ubiegłym roku świadectwa z wyróżnieniem dostało bodaj pięciu uczniów na 38 kończących gimnazjum - informuje Jadwiga Fornal, dyrektor gimnazjum w Łosiowie. – Jest to zatem elitarna grupa naszych wychowanków.
 

 Sonda
 Arkadiusz Błaut, I klasa technikum elektrycznego w Opolu:
 Nie miałem, niestety, świadectwa z paskiem, ale za to dobrze zdałem egzamin do wybranego technikum i dostałem się do niego bez problemu. Na pewno jednak te dodatkowe kilka punktów może pomóc osobom, którym egzaminy pójdą gorzej.
 
 Magdalena Stankiewicz, I klasa IV LO w Opolu
– Podczas rekrutacji ważny jest każdy punkt – i ze świadectwa, i z egzaminów. Im więcej się ich zbierze, tym większa pewność, że uda się nam dostać do wybranej szkoły, a w niej wybrać klasę o lepszym profilu. Ja dzięki temu, że miałam świadectwo z paskiem, uczę się teraz w klasie matematyczno-informatycznej.
 
 Marek Idziak, II LO w Opolu:
– Warto się starać o takie dodatkowe punkty za świadectwo, bo w razie gdyby nie poszło najlepiej na egzaminach, one zawsze mogą wyciągnąć. Ja miałem świadectwo z wyróżnieniem i również dzięki niemu dostałem się do szkoły, w której się teraz uczę. Warto też mieć jak najlepszą ocenę z zachowania, bo to przecież dodatkowy punkt.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę