Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Państwowa Komisja Akredytacyjna - uczelnie kształcą nieźle

17 grudnia 2004

Na ponad 75 proc. kierunków w polskich wyższych uczelniach studenci dostają solidne wykształcenie, tylko 4 proc. szkół źle uczy - Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) podsumowała kontrole przeprowadzane w szkołach wyższych w latach 2002-2004.

"Zwizytowaliśmy prawie 850 miejsc, wystawiliśmy 16 ocen wyróżniających, 630 pozytywnych, 167 warunkowych i 34 negatywne" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef PKA Andrzej Jamiołkowski.

PKA wyróżniła kształcenie na piętnastu kierunkach w szkołach państwowych (m.in. oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim czy biologię na UJ) i na jednym w uczelni niepaństwowej (zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie).

Warunkowa zgoda na prowadzenie kierunku studiów oznacza, że w określonym przez PKA czasie szkoła musi poprawić niedociągnięcia, inaczej zostanie jej odebrane prawo do prowadzenia kształcenia na tym kierunku.

"I trzeba przyznać, że znacząca część szkół bardzo szybko naprawia wszystkie niedociągnięcia lub, jeśli nie jest w stanie tego zrobić, to sama zamyka kierunek, który został przez nas nie najlepiej oceniony" - powiedział Jamiołkowski.

Negatywna ocena (wystawiana najczęściej z powodu braku wystarczającej liczby profesorów, wyposażenia sal wykładowych czy złych programów nauczania) oznacza, że szkoła nie ma prawa naboru nowych studentów na kierunek, który oceniono negatywnie. Ci, którzy już się uczą, kontynuują naukę do uzyskania dyplomu.

"Skontrolowaliśmy już połowę kierunków na wszystkich uczelniach. Za nasz największy sukces mogę uznać to, że uczelnie starają się poprawiać swoje usługi, między innymi dlatego, że boją się naszej kontroli" - powiedział Jamiołkowski. Państwowa Komisja Akredytacyjna działa od 2002 r. Zajmuje się sprawdzaniem jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów. Jakość kształcenia ocenia biorąc pod uwagę nie tylko osiągnięcia studentów, ale także organizację uczelni, kadrę, stan budynków, laboratoriów. Kontroluje zarówno szkoły prywatne, jak i państwowe.

PKA zajmuje się także wydawaniem opinii dla ministra edukacji w sprawie otwarcia lub nie nowych szkół wyższych, lub nowych wydziałów w uczelniach już działających.

Raporty PKA dotyczące ocen wystawionych poszczególnym kierunkom studiów można znaleźć na internetowej stronie: www.menis.gov.pl/pka/

W Polsce działa ok. 400 szkół wyższych prywatnych i państwowych. Studiuje na nich ok. 1,8 mln studentów. Co rok polskie uczelnie opuszcza 350 tys. absolwentów.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę