Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ostatni rok starej matury

8 września 2003

Uczeń, który uzyska certyfikat językowy, nie będzie musiał zdawać na maturze egzaminu z języka obcego - wyjaśnił resort edukacji, odpowiadając na liczne pytania tegorocznych maturzystów. Okazuje się, że choć do egzaminu dojrzałości jeszcze 249 dni, uczniowie ostatnich klas szkół średnich już dziś chcą wiedzieć, co ich czeka.

Najwięcej pytań dotyczy certyfikatów językowych, wydawanych uczniom – po zdaniu odpowiednich egzaminów – przez zagraniczne uniwersytety lub instytucje, wyspecjalizowane w egzaminowaniu obcokrajowców, ujęte w wykazie opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjna. Młodzi ludzie chętnie starają się o certyfikaty, bo po pierwsze – lepiej nauczą się języka obcego, po drugie – nie muszą go zdawać na maturze i mają więcej czasu na naukę innych przedmiotów. System ten nie budził kontrowersji aż do początku tego roku, kiedy to kierownictwo resortu edukacji zaczęło zastanawiać się na głos, czy jest on sprawiedliwy i czy nie należałoby czegoś tutaj zmienić. – W efekcie nie wiemy dziś, czy posyłać nasze dzieci na zajęcia, przygotowujące do zmagań o certyfikat, czy nie – skarżą się rodzice tegorocznych maturzystów. Jak wykazała nasza sonda, również nie wszyscy dyrektorzy szkół średnich – zaprzątnięci inauguracją nowego roku, bilansami za rok miniony i rekrutacją do klas pierwszych – mają pewne informacje na ten temat.
 
Okazuje się jednak – jak informuje biuro prasowe MENiS – że skończyło się na dyskusji, a certyfikaty nadal zwalniają z egzaminu z języka obcego podczas egzaminu dojrzałości. Ale jeszcze tylko w tym roku szkolnym, bo na tzw. nowej maturze, obowiązującej od 2005 roku, pomimo posiadania certyfikatów język obcy trzeba będzie zdawać.
 
Uczniowie ostatnich klas szkół średnich chcieliby też poznać już teraz zasady zdawania matur łączonych z egzaminem na wyższe studia. Okazuje się jednak, że muszą z tym poczekać do stycznia przyszłego roku, kiedy to szkoły będą podpisywać z uczelniami umowy w tej sprawie. Warto pamiętać, że szkoły wyższe często zmieniają zarówno kierunki, objęte tymi egzaminami, jak też zasady, dlatego lepiej nie kierować się regulaminami ubiegłorocznymi.
 
Również uczniowie klas maturalnych, którzy niedawno stwierdzili u siebie dysleksję (dysfunkcję mowy), dysgrafię (dysfunkcję pisania) lub dyskakulię (dysfunkcję rachowania) powinni jak najszybciej udać się do poradni psychologicznej, by uzyskać zaświadczenie w tej sprawie i przedłożyć je w szkole. Wówczas wynikające z tych dolegliwości błędy, popełnione podczas egzaminu dojrzałości, nie będą miały wpływu na jego wynik. Natomiast uczniowie, którzy już wcześniej złożyli zaświadczenia i wynika z nich, że wady te mają charakter trwały i w najbliższych latach nic się tutaj nie zmieni, nie muszą przed maturą zaświadczeń aktualizować.
 
Jak informuje Elżbieta Lęcznarowicz, małopolski kurator oświaty, od tego roku szkolnego począwszy zmianie ulegają zasady zdawania pisemnych matur poprawkowych. Dotąd ci, którym się nie powiodło, zdawali je we własnych szkołach w maju następnego roku. Teraz będą zdawać w styczniu przed komisją przy Małopolskim Kuratorze Oświaty.
 
W tym roku, przy Krakowskim Kolegium Europejskim rusza też pierwszy w Polsce południowej program, przygotowujący licealistów do międzynarodowej matury. Mogą do niego przystępować absolwenci pierwszych klas LO. Ci, którzy zdają taką maturę, mają otwarty dostęp do niemal wszystkich szkół wyższych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nauka jest płatna.
 
Sporo pytań dotyczy też nowej matury. Z końcem sierpnia na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (a także okręgowych stronach Komisji Egzaminacyjnych) pojawiły się informatory dotyczące nowej matury. Jest ich aż 47, w tym informatory dla osób niesłyszących oraz niewidomych.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę