europejskie forum rolników 2025

Opóźnią się egzaminy na studia

29 października 2004

Podczas rekrutacji na studia w 2005 r. szykuje się gigantyczne zamieszanie. Ministerstwo Edukacji nie zdąży uruchomić systemu komputerowego, dzięki któremu uczelnie miałyby dostęp do wyników nowej matury kandydatów na studia.

Rysuje się czarny scenariusz. Dopiero pod koniec czerwca uczniowie poznają wyniki nowej matury. Ze świadectwem wsiądą w pociąg i będą kursować od uczelni do uczelni, gdzie armia pracowników będzie wprowadzać ich wyniki do swoich komputerów. Niektóre szkoły wyższe już teraz alarmują, że w związku z tym egzaminy wstępne będą musiały przełożyć na wakacje.

Wszystko dlatego, że Ministerstwo Edukacji nie zdąży przygotować systemu komputerowego, który umożliwiłby uczelniom dostęp do wyników maturalnych kandydatów starających się o przyjęcie na studia. Taki system ministerstwo obiecywało rektorom od miesięcy. Tylko niektóre uczelnie opracowały plan awaryjny.

- To oznacza ogromny chaos i kolejki zdezorientowanych maturzystów w każdej uczelni - przestrzega prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie tylko w ub.r. o przyjęcie na studia starało się ponad 30 tys. kandydatów.

- Na razie zdecydowaliśmy, że będziemy przyjmować od kandydatów świadectwa, które następnie zeskanujemy. Mamy swój system, który wyniki maturalne przeliczy na punkty według zasad przyjętych przez Senat uczelni - mówi prof. Andrzej Łędzki, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak podkreśla, termin egzaminów wstępnych opóźni się przynajmniej o dwa tygodnie.

W warszawskiej Szkole Głównej Handlowej zapadła decyzja, że kandydaci wyniki matury będą przesyłać uczelni drogą elektroniczną. - Musimy zaufać maturzystom, że będą uczciwi. Dane zweryfikujemy, ale prawdopodobnie już po egzaminach - mówi prof. Marek Rocki, rektor SGH.

Minister edukacji Mirosław Sawicki przyznaje, że brak systemu skomplikuje rekrutację na studia: - Jeżeli tego systemu nie będzie, to tylko w tym roku.

Nową maturę w całym kraju będzie zdawać ok. 350 tys. uczniów.


POWIĄZANE

Parlament europejski i Rada Europy osiągnęli porozumienie w sprawie nowoczesnych...

Co jest dla nas najważniejsze przy zakupie i spożywaniu soków? Stowarzyszenie Kr...

Rolnictwo i dzika przyroda – jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników? Hod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę