aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ok. 3 tys. podpisów za przywróceniem certyfikatów językowych

4 listopada 2003

Ok. 3 tys. podpisów za przywróceniem uznawalności certyfikatów językowych na egzaminie maturalnym napłynęło już do portalu internetowego www.angielski.edu.pl - poinformował w poniedziałek Dariusz Jemielniak, jeden z organizatorów akcji.

Akcję zbierania podpisów największy w Polsce internetowy serwis językowy rozpoczął we wrześniu. Trwała ona do końca października. Podpisy można było przesyłać drogą elektroniczną i za pomocą poczty. Głosy przysłane w sposób tradycyjny przyjmowane będą przez organizatorów do 12 listopada.

Organizatorzy akcji zebrane podpisy chcą złożyć w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji od roku szkolnego 2004-2005 żaden z międzynarodowych certyfikatów językowych nie będzie zwalniał z matury z języka obcego. Właśnie w tym roku szkolnym, wiosną 2005 r., po raz pierwszy wszyscy abiturienci z liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych zdawać będą nową maturę.

W bieżącym roku szkolnym ok. 30 certyfikatów (czyli dyplomów potwierdzających znajomość języków obcych, wystawianych przez zagraniczne instytucje - np. Uniwersytet Cambridge, Instytut Goethego, Instytut Cervantesa) po raz ostatni zwalniać będzie ze zdawania języka obcego na egzaminie maturalnym. Pełna lista certyfikatów zwalniających z egzaminu jest dostępna na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.edu.pl

Zdaniem autorów akcji zbierania podpisów za zmianą rozporządzenia, uznawanie do tej pory certyfikatów świadczy o tym, że spełniają one wymagania egzaminu maturalnego.

Uważają oni także, że matura wiąże się z ogromnym stresem - osoby mniej odporne psychicznie dzięki uznawalności certyfikatów mogą dowieść swojej wiedzy bez dodatkowych nerwów i ryzyka z nimi związanymi. "Oblanie matury jest często życiową tragedią, nieotrzymanie certyfikatu - nie" - napisali w swym apelu.

Według nich, egzamin na certyfikat językowy nie jest obowiązkowy - nie można więc argumentować, że nie należy honorować jego rezultatów ze względu na wyrównywanie szans miedzy rodzinami bogatszymi i uboższymi. (Tak minister edukacji Krystyna Łybacka jesienią ubiegłego roku uzasadniała zmianę przepisów).

Autorzy akcji zwracają uwagę także na fakt, że część certyfikatów językowych na mocy rozporządzenia ministra edukacji świadczy o znajomości języka wystarczającej do nauczania. "Skoro niektóre certyfikaty wystarczają dla nauczycieli, powinny być także wystarczającym dowodem znajomości języka w przypadku ich uczniów" - napisali.

Podkreślają także, że egzaminy międzynarodowe są daleko bardziej ustandaryzowane niż polska matura (pytania są weryfikowane na bardzo dużych próbach badawczych) - nie może więc być mowy w przypadku ich honorowania o odstępstwie od standardu, oraz że przygotowanie do międzynarodowego egzaminu stanowi dodatkową motywację do nauki.

Z danych MENiS wynika, że w tym roku ze zwolnienia z egzaminu z języka obcego na podstawie certyfikatów skorzystało ok. 8910 maturzystów czyli ok. 2 proc.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę