Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe prawo oświatowe

3 grudnia 2015
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie 14 listopada  ma stanowić łagodne zakończenie procesu obniżania wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego, dzięki rozwiązaniom ułatwiającym dzieciom młodszym przystosowanie się do warunków szkolnych. Celem ustawy jest bowiem stworzenie w klasach I – III publicznej szkoły podstawowej warunków podobnych do tych, do których dziecko przyzwyczaiło się w przedszkolu.

Objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci urodzonych w 2008 r. będzie miało charakter etapowy. Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r., choć będą mogły pójść do szkoły w wieku sześciu lat na wniosek rodziców. Od września 2015 r. do szkoły pójdą już wszystkie sześciolatki.
Nowe przepisy przewidują, że od września 2014 r. liczba uczniów w klasach I nie będzie mogła przekroczyć 25 dzieci. Dotychczas limit taki był jedynie zaleceniem, a nie obowiązkiem. W kolejnym roku szkolnym limitem objęte będą klasy I i II. Od roku szkolnego 2016/2017 ograniczenie liczby uczniów będzie obowiązywało dla wszystkich oddziałów klas I-III w szkołach publicznych.

W latach szkolnych 2014/2015 oraz 2015/2016 w publicznych szkołach podstawowych, w których zostanie utworzona więcej niż jedna pierwsza klasa, uczniowie zostaną podzieleni wg wieku, począwszy od dzieci najmłodszych. Jednak na wniosek rodziców, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły będzie mógł przyjąć ucznia do pierwszej klasy odstępując od tej zasady.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę