Prawie 30 proc. uczniów będzie zdawać na egzaminie dojrzałości matematykę, 25 proc. zdecydowało się na geografię, prawie 24 proc. na biologię - wynika z danych zebranych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Na nowej maturze uczniowie obowiązkowo zdają ustny egzamin z dwóch przedmiotów: języka polskiego i obcego. Pisemny egzamin zdają z języka polskiego, obcego i przedmiotu do wyboru (maksymalnie można zdawać z trzech przedmiotów).
Język polski jest obowiązkowy dla wszystkich. Wśród innych języków najpopularniejszy jest angielski - 77 proc. maturzystów zdecydowało się, że na egzaminie dojrzałości wykaże się jego znajomością. 18 proc. będzie zdawać niemiecki, 5,5 proc. rosyjski. Francuski wybrało niecałe 2 proc. uczniów, hiszpański i włoski - niecały 1 proc.
Wśród przedmiotów do wyboru najpopularniejsza jest matematyka, wybrał ją co trzeci maturzysta, co czwarty zdecydował się na geografię. Historię (dotąd jeden z najpopularniejszych przedmiotów maturalnych) wybrało nieco ponad 22 proc. maturzystów.
Przedmioty nietypowe, które na nowej maturze również można zdawać, nie cieszą się wielką popularnością: prawie tysiąc uczniów z całej Polski zdecydowało się na historię muzyki, ponad 200 osób wybrało język łaciński i kulturę antyczną, ponad stu uczniów chce wykazać się wiedzą o tańcu. 4 osoby z całej Polski zdecydowały się na język grecki i kulturę antyczną.
Egzamin maturalny będzie zdawało ok. 320 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury zaplanowana jest od 4 do 31 maja, ustna od 18 do 29 maja 2005 r.
Harmonogram matur opublikowany jest na internetowych stronach CKE: www.cke.edu.pl