Centrum wodne, stadion lekkoatletyczny oraz centrum konferencyjne to najbliższe inwestycje SGGW. Na pierwszy ogień pójdzie budowa Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, tak zwane Centrum Wodne. Prace budowlane rozpoczną się 9-go października br. SGGW otrzyma na budowę centrum ok. 9 mln euro z funduszy UE. Projekt znalazł się na liście kluczowych inwestycji na lata 2007-2013 Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.
Na powierzchni 1,5 hektara powstanie model rzeki oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich. Tu będzie można przyjść nie tylko z próbkami wody z kranu czy ze studni na działce, żeby je przebadać w laboratoriach, ale także na spacer wzdłuż sztucznej rzeki, która będzie płynęła „z gór do jeziora” – mówi prof. dr hab. Tomasz Borecki, rektor SGGW. Na własne oczy będzie można zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Będzie to otwarty teren, po którym można swobodnie spacerować. Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie – wyjaśnia profesor Tomasz Borecki. Centrum Wodne będzie największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym laboratoria z rożnych dziadzin. Będzie to także poligon doświadczalny dla naukowców i naszych studentów.
Kolejną inwestycją Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z której skorzystają nie tylko studenci, ale także warszawiacy, będzie nowoczesny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z trybunami dla ponad 2 000 osób.
Jest to kompleks boisk sportowych, między innymi: stadion dla wszystkich dyscyplin lekkoatletycznych z 8. bieżniami, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko treningowe do piłki nożnej, boiska do koszykówki i piłki ręcznej, siatkówki i siatkówki plażowej oraz korty tenisowe. Obok tych obiektów zostanie wybudowane \ zaplecze areny oraz Katedry Pszczelarstwa SGGW. W pobliżu tych zabudowań staną ule pszczele. Każdy będzie mógł kupić miód z pasieki.
Teren rekreacyjny wokół stadionu będzie ogólnie dostępny. Mieszkańcy Warszawy będą mogli sobie zorganizować grilla, odpocząć przy fontannie i pospacerować w parku. Powierzchnia całkowita objęta projektem to blisko 6 hektarów. Rozpoczęcie budowy jest zaplanowane na jesień tego roku.
Być może już w przyszłym roku uczelnia rozpocznie budowę dużego centrum konferencyjnego. Obecnie trwają prace projektowe. Aula główna pomieści 2 000 osób. Podziemny parking na 500 samochodów już jest. W pobliżu centrum, w dalszej kolejności, powstanie hotel.
Ale to nie wszystkie inwestycje zaplanowane przez władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W najbliższych 2-3 latach uczelnia wybuduje między innymi budynek w którym będzie się mieściła kolekcja roślin. Powstanie także centralna monitorownia, czyli centrum ochrony, wykorzystujące kamery jakie zostaną zainstalowane w całym kampusie. Ponadto SGGW cały czas rozbudowuje i unowocześnia własne zakłady doświadczalne, które są praktycznymi ośrodkami naukowymi i dydaktycznymi.
Punktem wyjścia do realizacji wszystkich tych planów są oczywiście pieniądze – mówi prof. dr hab. Alojzy Szymański, prorektor ds. rozwoju SGGW. Część funduszy już mamy po zbyciu niektórych naszych nieruchomości, np. na warszawskim Grochowie, w Wilanowie i w Konstancinie. Senat uczelni już kilka lat temu zdecydował o budowie jednego kampusu na Ursynowie w Warszawie oraz, że każda zdobyta złotówka ma być przeznaczona na rozbudowę uczelni i jej zaplecza naukowego i dydaktycznego – wyjaśnia profesor Szymański. Ale znaczną część pieniędzy na dokończenie zaplanowanych inwestycji SGGW chce zdobyć, korzystając z unijnych funduszy rozwoju regionalnego.
Uroczyste rozpoczęcie budowy Centrum Wodnego odbędzie się 9-go października br. o godz. 14.30, przy Ul. Nowoursynowskiej 159, w Kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie.
6405836
1