Ptak_Waw_CTR_2024

Moja szkoła w Unii Europejskiej

3 czerwca 2003

Przedstawiciele trzech gimnazjów i trzech szkół ponadgimnazjalnych  – laureatów programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" – odebrali w niedzielę w Zamku Królewskim dyplomy i nagrody z rąk minister ds. europejskich Danuty Hübner.

Po 10 uczniów (i ich opiekun) z sześciu nagrodzonych szkół pojedzie we wrześniu do Brukseli, Strasburga i Luksemburga. W konkursie zorganizowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Centrum Edukacji Obywatelskiej uczestniczyło 3200 szkół z całej Polski. Finalistów szczebla wojewódzkiego było 96.

Liceum Ekonomicznego w Rudce zdobyło pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Pozostałe dwa miejsca w tej kategorii zajęli uczniowie z I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka z Sieradza i z Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Ropczyc.

To uczniowie podjęli decyzję o zgłoszeniu szkoły do programu. Ja sama nieco się obawiałam
–  powiedziała  Teresa Snarska, ekonomistka, nauczycielka Zespołu Szkół Zawodowych w Rudce. – Starałam się pomóc uczniom. Nie prowadziłam akcji agitacyjnej, ale chciałam, by mieli na temat Unii własne zdanie.

Od stycznia w szkole w Rudce uczniowie stworzyli euroskrzynkę (gdzie wrzucano pytania dot. UE), eurowypożyczalnię, organizowali happeningi, apele szkolne, konkursy plastyczne i satyryczne. W przedsięwzięcie włączono także rodziców i pracowników szkoły, którzy zasiadali w jury konkursów. Na najbliższe dni przewidziano spotkanie z ekspertem ds. integracji z Bielska oraz szkolne referendum akcesyjne.

Udział w programie to nowa wiedza, nowe doświadczenie –  powiedziały uczennice z narodzonej szkoły w Rudce, które wraz ze swoją nauczycielką przyjechały po odbiór dyplomu i nagrody. – To wyróżnienie to też zadanie, bo teraz jest trudny czas dla Polski. Czeka nas dużo zmian – dodała Marta Ekiert, uczennica IV klasy Liceum Ekonomicznego w Rudce.

Ponadto w kategorii gimnazjów nagrodzono Gimnazjum nr 8 z Częstochowy, Gimnazjum nr 3 z Gdańska i Gimnazjum z Dobiegniewa. W Gimnazjum w Częstochowie w całe przedsięwzięcie europejskie zaangażowanych było około 80 uczniów czyli 1/4 szkoły. Organizowaliśmy comiesięczne konkursy, lekcje europejskie, nawiązaliśmy współpracę z jedną z niemieckich szkół w sprawie wymiany młodzieży –  powiedziała  Joanna Gzieło, która od 9 lat uczy w gimnazjum historii.

Minister ds. europejskich Danuta Hübner przypomniała, że w polskich szkołach istnieje 4,5 tys. klubów europejskich. – Najlepszą rzeczą, jaką zrobiły kolejne rządy, to pobudzenie procesu kształcenia w sprawach europejskich –  powiedziała  Hübner. Przypomniała o "setkach, tysiącach przedsięwzięć i wielkim wysiłku nauczycieli, nie zawsze honorowanym".

Dziś wiedza młodych Polaków jest bez porównania wyższa od młodzieży, która urodziła się w państwach Unii Europejskiej
–  powiedziała Hübner. Zwróciła uwagę na możliwości, jakie otwierają się przed polską młodzieżą: łatwość poruszania się po krajach Unii Europejskiej czy możliwość korzystania z unijnych programów w zakresie edukacji.

Ponadto w Zamku Królewskim wręczono też medale z brązu polskim twórcom "za promowanie idei integracji europejskiej". Wykonano 12 takich medali, zaprojektowanych przez Wojciecha Koronowskiego. Znajduje się na nich flaga Polski z wplecionymi dwunastoma gwiazdami flagi unijnej.

Medale otrzymali m.in. Jerzy Engel, Olaf Lubaszenko, Edyta Jungowska, Marek Kondrat, Krzysztof Materna, Wojciech Mann, Andrzej Mleczko, Grzegorz Turnau i Zbigniew Zamachowski.


POWIĄZANE

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę