Młodzież w krajach przystępujących do Unii Europejskiej, w tym w Polsce, częściej używa komputera, Internetu i poczty elektronicznej niż rówieśnicy w obecnych państwach UE.
Młodzi ludzie w krajach Piętnastki mają natomiast niewielką przewagę w posługiwaniu się telefonami komórkowymi. Tak przynajmniej wynika z sondażu opublikowanego w piątek w Brukseli przez Komisję Europejską.
Badanie wykazało również, że młodzież w przyszłych państwach członkowskich spędza wolny czas podobnie jak rówieśnicy w Unii - na oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki i spotkaniach z przyjaciółmi. Natomiast rzadziej wychodzi do kina, teatru czy na koncert, ale znacznie częściej pomaga w domu i czyta.
Co najmniej raz na tydzień komputerem posługuje się w Polsce 62 proc. ankietowanych, przeciętnie w 10 krajach przystępujących do UE 63 proc., a w obecnej Unii 56 proc.
W Internecie surfuje 55 proc. młodych Polaków, przeciętnie 50 proc. młodych ludzi w nowych krajach członkowskich i tylko 37 proc. młodzieży w państwach Unii.
Do korzystania przynajmniej raz w tygodniu z poczty elektronicznej przyznało się 33 proc. młodych Polaków, 34 proc. młodzieży ze wszystkich nowych państw i 31 proc. z obecnej Unii.
Telefonów komórkowych używa 64 proc. Polaków, 66 proc. młodzieży w krajach przystępujących do Unii i aż 80 proc. młodzieży w krajach Piętnastki.
We wszystkich tych dziedzinach w Europie Środkowej i Wschodniej przodują młodzi Słoweńcy. Aż 97 proc. z nich używa telefonu komórkowego, 77 proc. komputera, 62 proc. Internetu i 49 proc. poczty elektronicznej.