Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Minister szkół nie przejmie

3 grudnia 2015

Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa, zapowiedział, że sieć szkół rolniczych podległych jego ministerstwu nie będzie rozszerzana. Tym samym rozwiał nadzieje niektórych samorządów na to, że oddadzą rządowi placówki kształcące rolników.

W tej chwili najgłośniejsza jest sprawa likwidacji Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, którą zamierzają przeprowadzić władze miasta. Tłumaczą one, że taka decyzja jest spowodowana względami ekonomicznymi i do 2014 roku szkoła będzie wygaszana. Magistrat zaproponował ministerstwu rolnictwa przejęcie tej placówki, co miałoby ją uchronić przed zamknięciem, ale Marek Sawicki przekonuje, że z tej oferty nie może skorzystać. Minister przypomniał, że w przeszłości już dwa razy proponowano miastu oddanie szkoły, ale oferta została odrzucona. Od tamtego czasu placówkę jednak pozbawiono znacznej części bazy i majątku do praktycznej nauki zawodu. - Nie chciałbym dawać do samorządów takiego sygnału: pozbywajcie się majątku, przenoście atrakcyjne kierunki do szkół, na których bardziej wam zależy. A gdy szkoła będzie już "zdołowana", wtedy wystąpicie do ministra z szantażem, że minister rolnictwa nie chce szkoły rolniczej - stwierdził Marek Sawicki. I podkreślił, że nie może zrobić wyjątku dla Radomia, bo wtedy ministerstwo zostałoby wręcz zarzucone wnioskami od miast i powiatów o przejęcie upadających szkół rolniczych. Takich placówek jest w całym kraju około 300 i kształcą około 170 tys. uczniów, z czego tylko 45 placówek z prawie trzynastoma tysiącami uczniów podlega ministerstwu rolnictwa (były one przejmowane w latach 2007-2009). I niestety, część szkół jest zagrożona likwidacją, bo zadłużone samorządy szukają oszczędności, gdzie tylko mogą. A utrzymywanie placówki kształcącej rolników, zwłaszcza w większych miastach, nie musi być dla władz priorytetem. O wiele lepsza jest sytuacja szkół leżących w powiatach rolniczych, bo tam radnym i starostom bardziej zależy na ich utrzymaniu.
Minister Sawicki przekonuje, że szkoły rolnicze są potrzebne, bo nie tylko kształcą młodzież, która opuściła gimnazja. Wiele dorosłych osób zdobywało w nich rolnicze wykształcenie, bez czego nie mogli np. przejąć rodzinnego gospodarstwa rolnego. I dlatego na bazie szkół rolniczych ma powstać ogólnopolska sieć centrów kształcenia ustawicznego, "która da możliwości poszerzenia swojej wiedzy zarówno uczniom, jak i pracującym już na swoich gospodarstwach rolnikom". W tym celu szkoły podpisują umowy o współpracy z branżowymi instytutami badawczymi (takich porozumień zawarto 56). Ponadto minister Sawicki podkreślił wagę zmian w systemie szkolenia praktycznego uczniów, które zmierzają ku bliższemu współdziałaniu z nowoczesnymi gospodarstwami rolnymi. To nie tylko lepsze, ale i tańsze rozwiązanie niż utrzymywanie przyszkolnych gospodarstw rolnych. Eksperci podkreślają, że szkół po prostu nie stać np. na inwestowanie w nowoczesne maszyny, a bez tego trudno mówić o tym, aby przyszły rolnik nauczył się dobrze zawodu. Rolnictwo zaś jest dziedziną, w której powinno się wdrażać wiele innowacyjności.
Zresztą utrzymanie szkół rolniczych i tak sporo kosztuje. Marek Sawicki przypomniał, że w tym roku na wszystkie placówki ministerstwo wyda ponad 160 mln złotych i "wydatki te systematycznie wzrastają". Dodatkowo ponad 35 mln zł placówki te otrzymają z funduszy unijnych. I można przypuszczać, że także względy ekonomiczne stanęłyby na przeszkodzie poszerzania ministerialnej sieci szkół. Bo taka decyzja musiałaby zostać zaaprobowana przez rząd, a zwłaszcza resort finansów nie jest skory do zwiększania wydatków budżetowych. Problem ze szkołami rolniczymi jednak istnieje, bo i one, tak jak cała oświata, cierpią na brak funduszy. Dlatego minister Sawicki proponuje samorządom współpracę, która ma się przyczynić do poprawienia sytuacji takich placówek.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę