Średni wynik z angielskiego to ok. 84,4 pkt na 100 możliwych, a z rosyjskiego, który wypadł najsłabiej - 59,6 pkt – powiedział Sawicki.
Dodał, że najlepiej matura wypadła w liceach ogólnokształcących, tam nie zdało jej mniej niż 10 proc. uczniów. Dużo gorsze wyniki osiągnęli maturzyści z liceów profilowanych - tam w niektórych przypadkach zdało 60 proc. uczniów – powiedział minister.
W poniedziałek prawie wszyscy maturzyści poznali wyniki pisemnej matury. W województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim maturę zdało 84 proc. uczniów; w Dolnośląskiem i Opolskiem - 84,6 proc; Lubuskiem, Wielkopolskiem i Zachodniopomorskiem - 85,4 proc.; w Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem egzamin zaliczyło 85,6 proc.; w Łódzkiem - 86,9 proc.; Mazowieckiem - 87,4 proc.; w woj. lubelskim, małopolskim i podkarpackim - 88,4 proc.; w woj. śląskim - 88,6 proc.
Maturzyści z Warmińsko-Mazurskiego na wyniki muszą poczekać do wtorku. Pracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży rozwieźli na razie wyniki matur do szkół na Podlasiu oraz we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego: Gołdapi i Ełku, reszta maturzystów na wyniki musi jeszcze poczekać.
Do 30 czerwca będzie musiała poczekać na wyniki także dziewiątka maturzystów z Grodziska Wielkopolskiego, ponieważ ich prace maturalne z chemii zaginęły i uczniowie ci raz jeszcze przystąpią do egzaminu z tego przedmiotu. Sprawę zaginięcia prac bada prokuratura.
Najwcześniej w sierpniu uczniowie będą mogli obejrzeć swoje arkusze egzaminacyjne. Zgodę na udostępnienie pracy maturalnej wydaje dyrektor okręgowej komisji.
Naczelny Sądu Administracyjny uznał, decyzja komisji egzaminacyjnej o ocenie maturalnej nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można się od niej odwołać.
Wyniki zdobyte na maturze można poprawić. W przypadku egzaminu ustnego poprawić można tylko przedmiot niezdany. W przypadku części pisemnej uczniowie mogą poprawiać zarówno przedmioty, których nie zaliczyli, a także te, z których, ich zdaniem, otrzymali zbyt niski wynik. W kolejnych sesjach egzaminacyjnych mogą również zdawać zupełnie nowe, wybrane przez siebie przedmioty. Poprawki możliwe są przez 5 lat od maturalnego debiutu - uczniowie mogą więc 10 razy próbować swoich sił (egzamin maturalny organizowany jest co pół roku). Najbliższa sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na styczeń.
Do czwartku wszyscy maturzyści otrzymają świadectwa dojrzałości. W tym roku maturzysta dostanie oryginał i odpis dokumentu. Oba będą wydrukowane na papierze, który ma uniemożliwić ich podrobienie. Na świadectwie zapisane będą przedmioty, jakie uczeń zdawał na maturze, poziom, na jakim je pisał (można było wybrać podstawowy lub rozszerzony) i liczba punktów, jaką zdobył.
Nową maturę zdawało 317 tys. uczniów z 3910 szkół.
Matura rozpoczęła się 18 kwietnia od egzaminu ustnego. Uczniowie zdawali obowiązkowo język polski i obcy. Od 4 do 31 maja trwała część pisemna - obowiązkowo trzeba było przystąpić do egzaminu z języka polskiego, obcego i wybranego przedmiotu. Od 9 do 15 czerwca trwały egzaminy w dodatkowym terminie dla osób, które z przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogły zdawać matury w maju.