Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Matury 2011: są już wstępne wyniki - nie zdała 1/4 maturzystów

3 grudnia 2015
Na ponad 343 tys. osób przystępujących do obowiązkowych egzaminów maturalnych w tym roku nie zdało ich ponad 84 tys. maturzystów. To prawie jedna czwarta wszystkich zdających maturę. Bez prawa powtarzania matury w tym roku pozostało 7 proc. uczniów - informuje CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała w czwartek wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego w maju 2011 r.
Do wszystkich egzaminów obowiązkowych (tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego) - jak poinformowała CKE na swojej stronie internetowej - przystąpiły 343 824 osoby, z których egzamin zdało 259 529, co stanowi 75,5 proc. ogółu.
Egzaminu maturalnego nie zdało 84 259 abiturientów - to prawie jedna czwarta wszystkich zdających. Z liczby tej 59 965 osób będzie miało możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Zgodnie z przepisami maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu (pisemnego lub ustnego), ma prawo poprawić go pod koniec wakacji.
Bez prawa powtarzania matury w tym roku pozostało 24 330 osób, czyli 7 proc. zdających.
"Ta liczba osób, które definitywnie nie zdały matury, nie szokuje. Podobny odsetek maturzystów, który w pierwszym podejściu oblał maturę, był w ubiegłym roku. Było to wówczas 6,6 proc. ogółu zdających" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz.
"W tym roku więcej maturzystów dostało sygnał, że trzeba się jeszcze troszkę wziąć w garść. Jak komuś naprawdę zależy na maturze, to musi jeszcze się poduczyć i przystąpić do niej w sierpniu" - mówił szef Instytutu.
Matury najlepiej zdawali uczniowie liceów ogólnokształcących - egzaminy zdało tam 86 proc. przystępujących do nich osób. Wyraźnie słabiej poszło uczniom techników - sukces odniosło tam 63 proc. uczniów. Najgorzej zaś maturę zdawali uczniowie liceów i techników uzupełniających - sukces w tych typach szkół odniosło odpowiednio 23 proc. i 19 proc.
"Tutaj nie ma niespodzianek. Wyniki są podobne jak w ubiegłym roku" - tak skomentował Federowicz różnice między wynikami uzyskanymi w różnych typach szkół.
Opublikowane przez komisję wyniki matur nie obejmują maturzystów zdających egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 15 września 2011 r.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Abiturient zdaje egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Wyniki z egzaminów obowiązkowych na poziomie rozszerzonym oraz z przedmiotów dodatkowych nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa dojrzałości; ważne są przy rekrutacji na studia.
Z danych przedstawionych w czwartek wynika, że z egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało 96 proc. maturzystów; średni uzyskany przez nich wynik to 53,6 proc. punktów. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdało 79 proc. maturzystów; średni wynik to 48,24 proc. punktów.
Egzamin z języka angielskiego (najchętniej wybieranego przez maturzystów języka obcego) na poziomie podstawowym zdało 95 proc. przystępujących do tego przedmiotu; ich średni wynik to 69,69 proc. pkt. Egzamin z niemieckiego zdało 91 proc. maturzystów; średni wynik to 57,82 proc. pkt. Egzamin z rosyjskiego zdało 95 proc. (średni wynik - 64,23 proc. pkt.), z francuskiego - zdało 95 proc. (średni wynik - 72,77 proc. pkt.), z hiszpańskiego - zdało 98 proc. (średni wynik - 78,47 proc. pkt.), a włoskiego - zdało 99 proc. (średni wynik - 82,41 proc. pkt.).
Łącznie do wszystkich egzaminów maturalnych przystąpiło w maju 2011 r. 355 116 osób. Tegoroczni absolwenci stanowili 97 proc. wszystkich zdających. Pozostali to absolwenci z lat ubiegłych; zarówno osoby, które nie uzyskały wówczas świadectwa dojrzałości, jak i takie, które świadectwo już mają, ale chcą polepszyć wynik lub zdawały egzamin z przedmiotu dodatkowego.
W ubiegłym roku w czerwcu podając wstępne dane dotyczące wyników matur CKE podała, że egzaminy obowiązkowe zdało wówczas 81 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w tym w liceach ogólnokształcących 91 proc., w technikach - 70 proc. Gorzej matura wypadła w pozostałych typach szkół. W liceach profilowanych zdało ją 64 proc. maturzystów, w liceach uzupełniających - 37 proc., a w technikach uzupełniających - 43 proc.
Dane te nie uwzględniają osób, które w sierpniu poprawiły swoje wyniki, przystępując do egzaminów poprawkowych.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę