Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Łybacka: uczymy się dla siebie

1 września 2003

- Dzięki wspólnej pracy i determinacji osiągnęliśmy pozycję kraju, który może być partnerem dla innych państw europejskich. Nasze "Tak" w referendum otworzyło nam perspektywę rozwoju oraz możliwości współdecydowania o przyszłości naszej i krajów Unii Europejskiej. Podczas moich licznych spotkań z młodzieżą z dumą obserwowałam Wasze zainteresowanie problematyką europejską i nie ukrywam, byłam zaskakiwana ogromną wiedzą zdobytą dzięki nauczycielom, którzy potrafili umiejętnie i mądrze pokierować Waszą edukację z korzyścią dla nas wszystkich - zwróciła się do uczniów.

- Ten etap jest już za nami. Ale kiedy za kilka miesięcy skończy się rok szkolny 2003-2004, znajdziemy się już w innej historycznie rzeczywistości, będziemy obywatelami Polski i Unii Europejskiej - pełnoprawnym jej członkiem. Nowa rzeczywistość określi nowe wyzwania i zadania, którym musimy sprostać - dodała.

- Dlatego tak ważne są: poznanie, wiedza, nauka, po to, by dorównać innym, by być lepszym, by być najlepszym - podkreśliła minister edukacji.

Zapowiedziała, że już niebawem nie będzie w Polsce szkoły bez komputera i dostępu do internetu. Nie będzie też szkoły bez specjalistów uczących języków obcych. - Nadrabiamy w tym względzie zaległości, ogromnym wysiłkiem tworzymy podstawową infrastrukturę w szkołach, przygotowujemy nauczycieli do nowych zadań. Między innymi na te cele skierowane będą środki z unijnych funduszy strukturalnych, w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego - zauważyła.

Łybacka poinformowała, że w nowym roku szkolnym zostaną wdrożone kolejne projekty nastawione na podnoszenie jakości pracy systemu edukacji. - Myślę tu o przygotowywanych nowych standardach kształcenia nauczycieli, projektach akredytacji placówek kształcenia ustawicznego i praktycznego, a także placówek doskonalenia nauczycieli, o upowszechnieniu kształcenia modułowego czy uzupełnianiu podstawy programowej kształcenia ogólnego o problemy dnia dzisiejszego, np. o kwestie etyczne - wyjaśniła.

- Rozwijanie zalet umysłów i charakterów jest ważne, ale są przecież także potrzeby rozwoju fizycznego, w waszym wieku niesłychanie istotne. Pamiętamy i o tym - zwróciła się do uczniów. Przypomniała, że od tego roku szkolnego wraca do czwartych klas szkół podstawowych czwarta w tygodniu godzina wychowania-fizycznego. - To początek procesu, który nabierze tempa w latach następnych. Przywracamy też profilaktyczną opiekę zdrowotną w środowisku nauczania i wychowania, zwiększamy środki na pomoc dla dzieci z różnego rodzaju deficytami rozwojowymi - powiedziała minister edukacji.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę