Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Licencja(t) na magistra

23 stycznia 2004

Bezpłatne studia dzienne na uczelniach prywatnych, droższe zaoczne i wieczorowe w publicznych - taka zmiana może czekać studentów po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym - informuje "Życie Warszawy".

Projekt tej ustawy jest już gotowy. W czwartek pracę nad nim zakończył zespół powołany przez prezydenta. Na początku lutego ustawa powinna trafić do Sejmu. Prof. Józef Woźnicki, szef zespołu, chce, by weszła w życie przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Według publicysty "Życia Warszawy" Mariusza Gawrychowskiego najbardziej istotną zmianą jest przyznanie budżetowej dotacji (jej wysokość zależeć będzie od liczby osób, ale tylko na studiach dziennych) uczelniom niepublicznym. Z kolei uczelnie publiczne nie dostaną dofinansowania do studiów wieczorowych i zaocznych, co oznacza, że będą one droższe.

"Przy takich samych kosztach i mniejszych dochodach będziemy musieli gdzie indziej poszukać brakujących środków" - mówi prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej. Eksperci są przekonani, że spadną ceny dla osób studiujących w trybie dziennym na uczelniach prywatnych.

Inne ważne zmiany to wprowadzenie podziału (z nielicznymi wyjątkami) studiów na dwa etapy: obligatoryjny licencjat oraz nieobowiązkowe magisterium. Nowością jest już wprowadzony na wielu uczelniach system punktowy oraz wydawanie z dyplomem suplementu w języku angielskim zawierającego informację o przebiegu studiów. Będzie on przydatny dla unijnych pracodawców - pisze Mariusz Gawrychowski.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę