W warszawskim liceum im. Stefana Batorego odbędzie między 3 – 6 kwietnia 2003 roku Konferencja Młodzieży i Nauczycieli z Warszawy, Małych Miast i Wsi.
Impreza jest organizowana już czwarty rok z rzędu przez młodych i dla młodych
– przyjeżdża na nią ponad 800 uczniów szkół średnich z całej Polski, z dużych
miast i malutkich miejscowości.
Konferencja ma na celu wyrównywanie szans
edukacyjnych, m.in. poprzez rozmowy, wymianę nauczycielskich i uczniowskich
doświadczeń. Młodym pomagają dorośli, patronat honorowy nad imprezą objął rektor
Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński.
Podczas spotkań i paneli tegorocznej konferencji będzie naukowo, ale też bardzo młodzieżowo. O "Awangardzie myśli pedagogicznej" będzie mówiła prof. Elżbieta Putkiewicz, o "Szkole jako producencie wiedzy i relacji społecznych" prof. Barbara Fatyga, zaś "O wystąpieniach publicznych" prof. Jerzy Bralczyk. Prelegentami będą też m.in. prof. Andrzej Janowski i Włodzimierz Paszyński. Nie lada gratką będzie panel dyskusyjny (w niedzielę 6 kwietnia) "Już my wam damy szkołę" z udziałem Kayah, Adrianny Biedrzyńskiej, Zygmunta Staszczyka, Filipa Łobodzińskiego i Michała Fogga.
Konferencji zawsze towarzyszy hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono: "Kombinat pracuje, polska szkoła na eksport i od podszewki". Hasło można traktować bezpośrednio, ale można myśleć o nim nie tak bardzo wprost. Polska szkoła jak Księżyc ma dwie strony. Z jednej tworzy spójne społeczeństwo, z drugiej nie wszystko w niej jest dobre, sprzyjające rozwojowi młodych ludzi. O tym chcemy rozmawiać – mówi jeden z organizatorów Jakub Komorek.