Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Języki otwierają drzwi

16 września 2003

Każdy chciałby nauczyć się języka obcego szybko i skutecznie. Tylko jak to zrobić? Szkoły językowe proponują przecież tak wiele metod...

W naukę języka trzeba włożyć wiele wysiłku i czasu. Nawet najdoskonalsza metoda nie zastąpi Twojej własnej pracy. Nie istnieje cud-metoda, a szkoły, które obiecują Ci opanowanie języka w miesiąc, robią Cię w trąbę. Na każdy język można jednak znaleźć sposób. Najważniejsze jest dobranie najlepszej dla Ciebie metody jego przyswojenia.

Niektórzy są wzrokowcami, inni słuchowcami. Ci pierwsi potrzebują kolorowych flamastrów i długopisów do podkreślenia obcojęzycznych zwrotów, drudzy zdecydowanie wolą oglądać zagraniczne kanały telewizyjne.

Po kolei czy kilka naraz?

Wśród dydaktyków, metodyków i językoznawców jeszcze do niedawna toczyły się spory, czy koncentrować się najpierw na opanowaniu jednego języka, a dopiero potem zabrać się za kolejny, czy też uczyć się kilku naraz. Wyniki najnowszych badań lingwistycznych wykazały, że nauka jednego języka wspomaga naukę kolejnego, nawet, jeśli należą one do zupełnie innych grup językowych. Jeśli uczysz się np. angielskiego i niemieckiego, nic nie stoi na przeszkodzie, oprócz oczywiście czasu i pieniędzy, byś rozpoczął także naukę języka francuskiego czy hiszpańskiego, choćby na poziomie podstawowej komunikacji. Nie musisz się bać pomieszania języków. Zjawisko wieży Babel jest normalne, szczególnie na etapie początkowym.

Opanuj kolejny język, tak byś w kraju, w którym jest on używany, komunikował się swobodnie w codziennych sytuacjach. Jeśli już potrafisz w kilku językach zapytać o drogę, przedstawić się i zrobić zakupy, to nie zginiesz, nawet wśród Pigmejów i Eskimosów.

Nauka za granicą

Najlepiej uczyć się języka obcego w kraju, w którym jest on językiem ojczystym. Słyszysz go wówczas wszędzie: na ulicy, w pubie czy w sklepie. Pobyt za granicą jest idealnym sposobem opanowania języka potocznego i nabycia umiejętności komunikowania się w sytuacjach życia codziennego.

Jest to jednak jedynie pierwszy etap nauki języka. Wiele osób zatrzymuje się na nim, uważając, że nie ma potrzeby wgłębiać się w zakamarki gramatycznych pułapek. Orientować się w nich muszą jednak kandydaci na studia filologiczne. Wieloletni pobyt za granicą nie daje gwarancji dostania się na studia.

Wybór należy do Ciebie

Szkoły językowe oferują różne metody nauki. Nie podchodź do nich bezkrytycznie. Wybierz metodę optymalną dla siebie. Najczęściej masz do wyboru naukę przez tzw. zanurzenie w języku, czyli eliminację języka ojczystego nawet przy wyjaśnianiu skomplikowanych zagadnień gramatycznych, lub metodę komunikatywną, z tłumaczeniem gramatyki w języku polskim, podaniem polskich odpowiedników do obcojęzycznych i typowych reakcji językowych, co także sprzyja szybkości reagowania w języku obcym.

Niewielu nauczycieli posługuje się dziś metodą gramatyczno-tłumaczeniową bazującą na analizowaniu ćwiczeń gramatycznych i wkuwaniu regułek i wyjątków. Lekcje takie na ogół zniechęcają do nauki języka.

Holenderscy językoznawcy opracowali ostatnio metodę biernej nauki języka obcego. Nie chodzi w niej o naukę mówienia, ale umiejętność czytania tekstów obcojęzycznych z literatury fachowej. Badania wykazały, że w okresie zaledwie kilku tygodni można opanować tą metodą gramatykę języka obcego i terminologię fachową na poziomie wystarczającym, by swobodnie rozumieć źródłowe teksty naukowe.

Jeżeli więc nie masz potrzeby posługiwania się językiem francuskim, a chciałbyś czytać w oryginale np. dzieła Flauberta, ta metoda jest dla Ciebie najlepsza. Nauczysz się wówczas wielu słów, bez konieczności wgłębiania się w fonetykę czy inne kompetencje językowe.

Ucząc się języka obcego, wyznacz sobie konkretny cel. Dzięki niemu łatwiej zmobilizujesz się do nauki. Matura? Znalezienie lepszej pracy? Poznanie interesujących ludzi? I pamiętaj: inwestycja w języki zawsze się opłaci.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę