Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Język angielski ma być nauczany we wszystkich szkołach

3 lipca 2003

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu chce jak najszybciej wprowadzić naukę języka angielskiego do wszystkich szkół w Polsce - poinformowała w środę 2 lipca szefowa resortu Krystyna Łybacka.

W tym dniu Łybacka i minister kształcenia ustawicznego i szkolnictwa wyższego Wielkiej Brytanii Alan Jonhson podpisali w Warszawie list intencyjny o współpracy.

Polski resort edukacji chciałby także zintensyfikować polsko-brytyjską wymianę, zarówno grup uczniów, jak i grup nauczycieli.

Czerpać chcemy także z doświadczeń brytyjskich w dziedzinie kształcenia ustawicznego. Chcemy m.in. zaadaptować, znakomicie funkcjonujący tam system przekazywania wiedzy przez nowoczesne technologie informatyczne  przyjrzeć się z bliska, jak działa Brytyjski Uniwersytet Otwarty - powiedziała Łybacka dziennikarzom po podpisaniu listu intencyjnego.

Mamy się czego uczyć, lecz mamy się też czym pochwalić - dodała. Strona brytyjska największe zainteresowanie wykazała polskim systemem akredytacji szkół wyższych.

Formalną podstawę polsko-brytyjskiej współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki stanowi Konwencja podpisana w Londynie w 1978 r. Co trzy lata podpisywane są do niej programy wykonawcze. Program na lata 2003-2005 podpisano w lutym tego roku w Cardiff. Zawiera on zapis o współpracy w udzielaniu stypendiów na badania i studia specjalistyczne dla młodych pracowników naukowych, nauczycieli akademickich oraz studentów studiów podyplomowych.

W sierpniu ubiegłego roku polskie ministerstwo edukacji podpisało z British Council umowę w sprawie kontynuowania realizacji programu INSETT (In-service Teacher Training). W kursach i szkoleniach organizowanych w ramach programu INSETT, uczestniczy co roku w Polsce ok. 6 tys. nauczycieli języka angielskiego.

MENiS współfinansuje lektoraty języka polskiego w Szkole Studiów Slawistycznych i Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Londyńskiego, na Uniwersytecie w Glasgow oraz na Wydziale Języków, Prawa i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu w Surrey, a także studia doktoranckie dla absolwentów studiów lingwistycznych, bądź nauk politycznych, którzy łączą studia z pracą lektora języka polskiego.

Podobne konwencje dotyczące współpracy w dziedzinie oświaty i nauki Polska ma podpisane także z Austrią i Niemcami.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę