Ponad 5 200 studentów otrzyma w tym roku indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Połowa z nich rozpoczyna studia w systemie stacjonarnym. W roku akademickim 2004/2005 na 23 kierunkach, w 60-ciu specjalnościach, w SGGW podejmie naukę blisko 24 tysiące studentów.
Podczas inauguracji roku akademickiego, studenci wysłuchają wykładu prof. dr hab. Leszka Balcerowicza, pt. „Pieniądz a rozwój”. Wykład, jest także częścią obchodów Roku Władysława Grabskiego.
SGGW to nie tylko nowoczesny kampus na warszawskim Ursynowie, ale także siedem zamiejscowych ośrodków dydaktycznych (Widzew, Łowicz, Sierpc, Przasnysz, Radom, Leśna Podlaska i Lubiejewo). Ciągły wzrost liczby studentów w tych miastach cieszy szczególnie ze względu na duży udział młodzieży pochodzącej z rodzin wiejskich, dla których studiowanie staje się możliwe dzięki niższym kosztom, wynikającym z bliskości miejsca zamieszkania – uważa Rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki.
W tym roku uczelnia przygotowała bardzo szeroką ofertę dydaktyczną, także dla osób, które uzyskały już dyplomy szkół wyższych, a chcą się nadal uczyć. Ponad 1 000 z nich podejmie naukę na 37 studiach podyplomowych. Ponad 500 osób będzie prowadzić badania w ramach 51 studiów doktoranckich, z których 4 otwarto w 2004 roku.
Oprócz młodzieży polskiej, w SGGW studiować będzie blisko 100 osób z zagranicy, w tym połowa z krajów Unii Europejskiej. Liczną grupę stanowi od kilku lat młodzież z Litwy, głównie z Wyższej Szkoły Rolniczej w Białej Wace, oraz z Białorusi - Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie i ośrodków działających na Ukrainie.
SGGW to najstarsza, największa i ceniona wśród studentów uczelnia rolnicza w
Polsce.
W przeprowadzonym w tym roku rankingu wyższych uczelni państwowych,
SGGW zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni kształcących w zakresie nauk
rolniczych. Utrzymuje także pierwszą pozycję w zakresie nauk biologicznych i
biotechnologicznych. Wpływa to na wzrost zainteresowania studiami w SGGW. Co
roku do egzaminów przystępuje kilkakrotnie więcej kandydatów niż liczba
oferowanych miejsc. W tym roku na studia stacjonarne, na 2 680 zaplanowanych
miejsc, zgłosiło się ponad 19 tysięcy kandydatów (7.3 osób na jedno miejsce,
podczas gdy w ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił 6.2).
Uczelnia oferuje swoim studentom nowoczesny Kampus. W ciągu ostatnich lat na terenie SGGW wybudowano kilka obiektów dydaktyczno-naukowych. Uczelnia dysponuje także nowoczesnymi obiektami sportowymi: kryta pływalnia, hala do tenisa, kort tenisowy, ujeżdżalnia ze stajnią, a także budynek do zajęć z hipnoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Dobre są także warunki mieszkalne studentów. Powstał nowy akademik na 546 miejsc noclegowych ze stołówką i przychodnią lekarską. Wyremontowano 12 z 14 akademików. W tym roku uczelnia przygotowała w Domach Studenckich blisko 3 200 miejsc.
Inauguracja roku akademickiego w SGGW odbędzie się 30 września br. o godz. 11.00 , w Auli Kryształowej, przy ul. Nowoursynowskiej 166. W programie uroczystości: