Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europeistyka na polskiej uczelni

28 listopada 2002

Poznanie mechanizmów rządzących Unią, zrozumienie samej integracji jak i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej wymaga sporych nakładów czasu i poświęcenia. W zdobywaniu wiedzy w tym zakresie mogą pomóc studia europejskie. I choć kierunek "europeistyka" nie został jeszcze oficjalnie akredytowany na polskich uczelniach to na wielu z nich funkcjonuje pod różnymi nazwami. A liczba uczelni, które ten kierunek proponują stale rośnie.

Obecnie jest to około 50 państwowych uczelni oraz kolejne 50 uczelni prywatnych w każdym województwie. O Unii Europejskiej można dowiedzieć się na wszelkiego rodzaju studiach: licencjackich, magisterskich, podyplomowych, doktoranckich. Można studiować w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym. Nie ma z góry narzuconego, opracowanego programu studiów, każda uczelnia czyni to we własnym zakresie. Zazwyczaj są to ogólne informacje z zakresu prawa, administracji, gospodarki europejskiej, czy europejskiego kręgu kulturowego. Informacje o możliwości podjęcia studiów związanych z Unią Europejską najlepiej zasięgnąć w dziekanacie uczelni lub w "Informatorze maturzysty".

Studia europejskie można podjąć też za granicą, jednak do momentu, kiedy Polska nie zostanie pełnoprawnym członkiem UE, sprawę komplikuje kwestia finansowa. 

Rząd polski corocznie funduje stypendia dla najlepszych absolwentów polskich uczelni, chcących kontynuować studia podyplomowo. Możliwości takie daje: Kolegium Europejskie w Brugii i Natolinie oraz Instytut Europejski we Florencji. 

Kolegium Europejskie – to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków zajmujących się badaniami naukowymi w dziedzinie " europeistyki". Kolegium oferuje roczne studia podyplomowe dla kandydatów z państw Unii i państw kandydujących. Założone zostało w 1948 roku w Brugii (Belgia), od 1992 roku posiada swój kampus w Warszawie na Natolinie. Główne warunki przyjęcia to: wiek do 30 lat, ukończone studia wyższe, doskonała znajomość języka angielskiego lub francuskiego. (Więcej wiadomości również w notce "Studiować w Kolegium Europejskim", 25.11.02)

Instytut Europejski we Florencji – to druga równie renomowana uczelnia. Polska, jako jeden z nielicznych krajów kandydujących do UE otrzymała prawo wysyłania tam swoich obywateli na trzyletnie studia doktoranckie. Instytut oferuje studia na wydziałach: prawa, nauk społecznych i politycznych oraz historii i ekonomii. Aby starać się o przyjęcie do Instytutu należy: mieć ukończone studia wyższe, posiadać biegłą znajomość co najmniej dwóch języków oficjalnych w UE,  w tym koniecznie angielskiego lub francuskiego, mieć sprecyzowany temat pracy doktorskiej wraz z konspektem i bibliografią.

Osoby zakwalifikowane na studia otrzymują rządowe stypendium, które w pełni pokrywa koszty nauki oraz utrzymania. 


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę