Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

,,Ekspresowe'' szkoły sprzeczne z prawem

4 września 2003

Matura w rok, średnie wykształcenie w 13 miesięcy tego typu ogłoszenia pojawiają się w tramwajach, na przystankach, w gazetach. Nie dość, że nauka w tym systemie nie gwarantuje zdania matury, to od 1 września jest niezgodna z prawem.

Od 1 września jak nakazuje ustawa wykształcenie średnie można zdobyć tylko w placówkach, które realizują zajęcia edukacyjne ,,w cyklu nie krótszym oraz w wymiarze nie niższym niż łączny wymiar obowiązkowych zajęć edukacyjnych określony w ramowym planie nauczania szkoły publicznej danego typu''
 
Oznacza to, że skracanie nauki do 18 miesięcy czy nawet roku jest niezgodne z przepisami, a świadectwa ukończenia takiej ,,szkoły'' są nieważne. Przepis nie dotyczy osób, które rozpoczęły szkołę przed wejściem w życie ustawy. 
 
Właśnie teraz w wielu niepublicznych placówkach i instytucjach trwa nabór osób chcących uzupełnić wykształcenie średnie. O nowych przepisach nie wiedzą pracownicy tych firm. 
 
Mamy uprawnienia szkoły publicznej, a program liceum ogólnokształcącego można opanować w ciągu 18 miesięcy informuje pracownica sekretariatu w Gimnazjum nr 1 w Poznaniu, gdzie rekrutację prowadzi Prywatne Liceum Ogólnokształcące. Świadectwo ukończenia szkoły jest ważne, a ten nowy przepis nas nie dotyczy. 
 
Podobnie twierdzą pracownicy innych placówek. Gwarantujemy wykształcenie średnie, zajęcia trwają przez 13 miesięcy i odbywają się co drugi tydzień zachęca sekretarka w poznańskiej Szkole Podstawowej nr 13, gdzie nabór prowadzi firma Orion. 
 
Galop Schule tak specjaliści od spraw oświaty często nazywają kursy szybkiego zdobywania wykształcenia średniego. Nie byłoby tych placówek, gdyby nie zapotrzebowanie rynku. Coraz więcej firm wymaga od swoich pracowników uzupełnienia wykształcenia i daje im na to z reguły dwa lata. 
 
Słuchacze ekspresowych szkół spotykają się na zjazdach co dwa tygodnie, w soboty i niedziele. Następnie czeka ich zdanie egzaminów z 9 przedmiotów oraz dziesiątego maturalnego. 
 
Egzamin zalicza się przed Państwową Komisją Egzaminacyjną i za każdy przedmiot płaci się od 80 do 110 zł. Ponadto słuchacz musi płacić co miesiąc czesne w wysokości średnio 100-200 zł. Co druga osoba za pierwszym razem nie zdaje egzaminu z języka obcego, 40 procent nie zalicza matematyki, fizyki i języka polskiego. Najwięcej osób zdaje takie przedmioty jak: wiedza o społeczeństwie, historia i geografia.
 
Przepis nie dotyczy kursów przygotowujących do matury. Tak naprawdę nie są to typowe zajęcia, lecz przygotowanie do zdania egzaminu dojrzałości. Kandydat sam uczy się w domu, korzystając z płatnych konsultacji raz lub dwa razy w miesiącu. 
 
Jak zapowiadają pracownicy wielkopolskiego kuratorium, placówki skracające naukę będą dokładnie kontrolowane. To wprowadzanie w błąd, które przez nas nie będzie tolerowane zapowiada Kazimiera Maliszewska, dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Wielkopolskim Kuratorium Oświaty


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę