36 leśników wzięło udział w szkoleniu dla osób odpowiedzialnych za edukację w nadleśnictwach krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, które odbyło się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Birczańskie".
- Edukacją leśną młodzieży i dorosłych leśnicy zajmują się od lat, ale do tej pory była to działalność spontaniczna, nie mająca uregulowań prawnych - powiedział Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Obecnie będzie prowadzona zgodnie z zarządzeniem wydanym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Miejscem nauki mają być "Leśne Kompleksy Promocyjne", łączące funkcje gospodarcze, ochronne i społeczne. - Ludzie muszą mieć możliwość poznawania zależności występujących w przyrodzie i przekonania się, że las jest w dobrych rękach - stwierdził Edward Marszałek, dodając że najlepiej przekazywać wiedzę o lesie - w lesie.
Na terenach podległych RDLP w Krośnie istnieje 50 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, 3 ośrodki edukacji leśnej, 2 izby leśne, 10 stałych ekspozycji. Czternaście nadleśnictw prowadzi stałe zajęcia z dziećmi i młodzieżą, w 19 prowadzone są prelekcje i pogadanki, 6 zorganizowało konkursy związane z leśnictwem. Dotychczas edukacją zajmowało się na bieżąco blisko 120 pracowników RDLP. Związanym z nią zajęciom poświęcali oni około 10 procent czasu pracy. Najbardziej aktywnymi w tej dziedzinie nadleśnictwami były Baligród, Bircza, Dukla i Lesko.
W ubiegłym roku z edukacji leśnej skorzystali uczniowie 160 szkół podstawowych, 56 gimnazjów i 27 szkół średnich, a ponadto różne instytucje, ośrodki wychowawcze, uczelnie, organizacje. Młodzież uczestniczyła w zajęciach "zielonych szkół", korzystała z leśnych klasopracowni, ścieżek i ośrodków edukacyjnych, przygotowywanych specjalnie dla niej wydawnictw, prelekcji i wykładów oraz spotkań z leśnikami w terenie.