Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cyfrowa szkoła

24 grudnia 2015
23 publiczne  szkoły podstawowe w  województwie  łódzkim zakwalifikowały się  do udziału w rządowym programie „Cyfrowa Szkoła”. W jego ramach  szkołom  przyznane zostanie dofinansowanie na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych (między innymi przenośnych komputerów, drukarek, skanerów, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych itp.).

W zamian za wsparcie z budżetu państwa, szkoły zobowiązane będą doskonalić swoich pedagogów w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w trakcie prowadzonych lekcji i w całym procesie nauczania. Program opiera się na założeniu, że to szkoła powinna rozwijać kompetencje uczniów, które pozwolą im aktywnie współtworzyć społeczeństwo informacyjne. „Cyfrowa szkoła”, realizowana od 4 kwietnia 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r., to przedsięwzięcie pilotażowe dla planowanego wieloletniego rządowego programu rozwijania zdolności korzystania z nowoczesnych technologii przez uczniów i nauczycieli.  

W województwie łódzkim było 199 uprawnionych do uczestnictwa w programie organów  prowadzących publiczne szkoły podstawowe (czyli samorządów gminnych i powiatowych), wnioski do Wojewody Łódzkiego złożyło 80. Podmioty te były jednocześnie zobowiązane do zapewnienia wkładu własnego w wysokości minimum 20 proc. wartości zadania objętego dofinansowaniem z budżetu państwa. Cztery z wybranych wniosków złożyło miasto Łódź, trzy -  gmina Wieruszów, po dwa gminy: Grabica, Opoczno i Zduńska Wola, po jednym zaś powiat bełchatowski oraz gminy: Aleksandrów Łódzki, Buczek, Chąśno, Głowno, Kleszczów, Łowicz, Pajęczno, Stryków i Złoczew – informuje Anna Parzyjagła z Biura Prasowego Wojewody Łódzkiego

Spośród 23 zakwalifikowanych szkół, 18 wybrano w ramach wariantu I (zakupiony sprzęt może być wykorzystywany jedynie w szkole na zajęciach lekcyjnych i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych), 5 zaś - w wariancie II (sprzęt może być również udostępniany uczniom oddziałów klas IV do korzystania w domu). Wysokość dotacji celowej przeznaczonej na zakup pomocy dydaktycznych będzie zależeć od wielkości placówki: szkoły małe (do 100 uczniów) mogą otrzymać do 90 tysięcy złotych, szkoły średnie (do 300 uczniów) - do 140 tysięcy złotych, a duże (powyżej 300 uczniów) dostaną do 200 tysięcy złotych.

Całkowity koszt wniosków zakwalifikowanych w województwie łódzkim wynosi 3 556 821 zł. Zadeklarowały przez placówki wkład własny to 786 527 zł.



POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę