Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie stawią się na maturze, będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w dodatkowym terminie w czerwcu - zapowiedział na konferencji prasowej minister edukacji Mirosław Sawicki.
"Do 3 czerwca zgromadzimy informacje o skali tego zjawiska - dowiemy się, ilu abiturientów i z jakich przedmiotów nie stawiło się. Harmonogram dodatkowych egzaminów zostanie podany do 6 czerwca. Wszystkie dodatkowe egzaminy odbędą się w czerwcu, tak by uczniowie mogli startować na studia jeszcze w tym roku" - powiedział Sawicki.
Matura pisemna, na której uczniowie będą zdawali obowiązkowo język polski, obcy i wybrany przez siebie przedmiot, będzie obywała się od 4 do 31 maja. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli stawić się na którymś z egzaminów, będą mogli zdawać ją w dodatkowym terminie wyznaczonym przez ministerstwo.
"Dodatkowe egzaminy nie będą organizowane w poszczególnych szkołach, tylko w siedzibach ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie będą więc musieli na nie dojechać" - zapowiedział Sawicki. Dodał, że w przypadku przedmiotów nietypowych, gdzie liczba zdających będzie bardzo mała, może zostać dla nich zorganizowany jeden egzamin centralny.
Z danych ministerstwa edukacji wynika, że w ubiegłym roku ok. 240 osób z całej Polski musiało z przyczyn losowych zdawać maturę w dodatkowym terminie.
Decyzja o wyznaczeniu dodatkowego terminu matury zapadła w ubiegłym tygodniu. Minister Sawicki podjął ją m.in. po liście Rzecznika Praw Obywatelskich, który twierdził, że jego brak "łamie podstawowe prawa ucznia".
"Nie zgadzam się z argumentami rzecznika. Podjąłem jednak decyzje o wprowadzeniu dodatkowego terminu, bo taka matura prowadzona jest po raz pierwszy i stan napięcia społecznego wokół idei nowej matury jest niedobry" - tłumaczył Sawicki.
Dodał, że dziwi go, że tak późno pojawił się problem dodatkowego terminu. "O tym, że go nie będzie, mówiło rozporządzenie z marca 2003 roku i jakoś do tej pory nikt nie zgłaszał pretensji" - przypomniał. Dodał, że Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie uczniowie mogą zdawać maturę w dwóch sesjach egzaminacyjnych w ciągu roku: wiosennej i zimowej. "Teraz mamy jeszcze trzeci dodatkowy termin, w żadnym innym kraju nie ma takich rozwiązań" - powiedział.
W poniedziałek 317 tys. maturzystów rozpoczęło zdawanie nowego egzaminu dojrzałości. Do 29 kwietnia będą trwały egzaminy ustne, w maju część pisemna. Do końca czerwca uczniowie poznają wyniki nowej matury i otrzymają świadectwa dojrzałości.