Rezygnację z definicji absolwenta oraz uchylenie ustawy o ułatwianiu zatrudnienia absolwentom szkół zawiera projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W projekcie ustawy zaproponowano, aby pojęcie absolwenta zastąpić pojęciem bezrobotnego do 24 roku życia. W przypadku tych, którzy ukończyli szkoły wyższe, granicę wieku podniesiono do 27 lat. Zrezygnowano więc z obecnie stosowanego ograniczenia, które udzielanie dodatkowej pomocy w poszukiwaniu pracy zawęża do 12 miesięcy po zakończeniu edukacji. Obecnie osoby, które tracą status absolwenta, nie mogą korzystać z pomocy państwa w znalezieniu pracy, a przecież nadal są młodymi ludźmi poszukującymi zatrudnienia.
W nowym systemie osoby bezrobotne, które nie ukończyły 24 lat, mają należeć (obok bezrobotnych długoterminowo, powyżej 55 roku życia, bez kwalifikacji zawodowych i samotnie wychowujących dzieci do lat 7) do grupy osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Dla tych osób przewidziano dodatkowe wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia. Oznacza to, że młodzi ludzie, oprócz pomocy, która przysługuje każdemu bezrobotnemu, będą mogli, tak jak obecnie, skorzystać ze wszystkich form zatrudnienia wspieranego.