Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego 7 października przyjęła jednomyślnie opinię w sprawie ustanowienia programu ,,owoce w szkole" mającego na celu bezpłatne dostarczenie owoców i warzyw uczniom.
Europosłowie chcą, aby program ten zidentyfikowany był jako inicjatywa UE mająca na celu walkę z otyłością i zachęcanie młodych ludzi do jedzenia świeżych owoców i warzyw.
W przypadku, gdy dane państwa członkowskie nie wykorzystają przyznanych środków, mogą one wtedy zostać przekazane innych krajom UE.
W naszej opinii opowiadamy się także za tym, aby program obejmował nie tylko uczniów szkół podstawowych, ale także najmłodsze dzieci - te w przedszkolach.
Na zakup i dystrybucje świeżych owoców i warzyw Komisja Europejska zaproponowała 90 mln euro rocznie. Za tę kwotę będzie można dostarczyć dzieciom w wieku od 6 do 10 lat zaledwie jeden owoc raz w tygodniu. W moim przekonaniu, a także zdaniem większości członków Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, ta suma jest niewystarczająca. Dlatego też zaproponowaliśmy kwotę blisko sześciokrotnie wyższą tj. 500 mln euro rocznie. Oznaczałoby, że Polska mogłaby liczyć na ponad 50 mln euro rocznie!. Pozwoliłoby to na bezpłatne dostarczanie owoców i warzyw uczniom i przedszkolakom cztery a może nawet pięć razy w tygodniu.
W czasach, kiedy napoje gazowane, chipsy i batoniki są tak wszechobecne, trudno przekonać dzieci do codziennego jedzenia owoców i warzyw. Dlatego tak ważne jest, aby od małego uczyć je poprawnych nawyków żywieniowych. Problem ten dotyczy także polskiego społeczeństwa. Zgodnie z danymi statystycznymi dotyczącymi spożycia owoców i warzyw w Polsce przeciętny Polak zjada ich jedynie ok. 250 g dziennie, co plasuje nas na szarym końcu wśród państw członkowskich UE. W rankingu wyprzedzamy jedynie naszych południowych sąsiadów(Czechów, Słowację) i Łotwę. Przypominam, że WHO i FAO zaleca dzienne minimalne spożycie tych produktów na poziomie 400 g.
Mam nadzieję, że propozycja europosłów z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie zaakceptowana przez Radę podczas spotkania ministrów rolnictwa UE -27.
Poza tym jestem przekonany, że promowanie spożycia owoców i warzyw w ramach programu ,,owoce w szkole" może korzystnie wpłynąć na poprawę sytuacji na tym rynku, osiągnięcie wyższych zysków przez rolników oraz wzrost eksportu.
Pamiętajmy, że to, jakie posiłki spożywają nasze dzieci, będzie miało wpływ na ich zdrowie w późniejszym okresie życia. Program ten przyczyni się do tego, że nasze dzieci będą zdrowsze.
Czesław Siekierski (PSL), członek Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim, Polska Delegacja EPL-ED
8121579
1