Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dziewiąty francuski ser w unijnym rejestrze CHOG

10 lutego 2017
Dziewiąty francuski ser w unijnym rejestrze CHOG

W dniu 27 stycznia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2017/138 z dnia 16 stycznia  br. dodające do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych nazwę Raclette de Savoie (CHOG).

Jest to produkowany z parzonego twarogu francuski półtwardy ser z dziurami. Okres jego dojrzewania to ok. 3 miesiące. Raclette de Savoie charakteryzuje się pełnym, pikantnym, słodkim i lekko owocowym smakiem i odznacza się łagodnym, ale wyraźnym i dojrzałym zapachem.

Jest to ser o prasowanej, niegotowanej masie, przygotowywany z surowego lub poddanego obróbce termicznej mleka krowiego. Ma kształt kręgu o średnicy 28 cm-34 cm i wysokości boku 6 cm-7,5 cm. Całkowita zawartość suchej masy w tym serze wynosi co najmniej 56%. Stosunek tłuszczu do masy suchej mieści się w przedziale 48%-52%. Zawartość soli wynosi od 1,4% do 2,2%. Wartość pH sera "Raclette de Savoie" to co najmniej 5,5, a zawartość amoniaku wynosi minimum 60 mg/100 g sera. Produkt ten posiada pokrytą mazią skórkę w kolorze żółtym do brązowego oraz masę w kolorze białego do jasnożółtego. Jego masa może zawierać kilka otworów, a jej konsystencja jest zwarta i rozpływająca się w ustach.

Obszar geograficzny obejmuje całe departamenty Savoie i Haute-Savoie oraz część gmin w departamentach Ain i Isere (zachodnia Francja). Wszystkie czynności związane z produkcją mleka, przetwarzaniem i dojrzewaniem odbywają się na wyznaczonym obszarze geograficznym.
Uzasadnione jest to znacznymi zasobami paszowymi tego regionu, które wykorzystuje się w produkcji serów. Właściwości tych zasobów przenoszą się na ser. Związek sera "Raclette de Savoie" z obszarem geograficznym opiera się na jego określonej jakości. Jego specyfika wynika z umiejętności w zakresie produkcji mleka i produkcji charakterystycznych dla regionu.

Produkcja mleka na obszarze geograficznym pozwala nie tylko na optymalne wykorzystanie zasobów użytków zielonych z poszanowaniem dawnych zwyczajów, lecz także na wykorzystanie mleka pochodzącego od tradycyjnych ras. Mleko to, produkowane w dużych ilościach dzięki szczególnemu żywieniu krów, lepiej nadaje się do produkcji sera "Raclette de Savoie" niż mleko otrzymane od innych ras utrzymywanych w tych samych warunkach.

Raclette de Savoie jest 54 francuskim serem objętym ochroną, dziewiątym w unijnym rejestrze CHOG.

FAMMU/FAPA na podst. Dziennika Urzędowego UE, KE


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę