Brazylia dokonała rekordowej sprzedaży eksportowej mięsa drobiowego we wrześniu tego roku. Miesięczny wolumen eksportu był aż o 22,1 proc. wyższy niż wielkość wysyłek zarejestrowana w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Również w zakresie przychodów wyniki były niezwykle optymistyczne w związku ze wzrostem średnich cen sprzedaży, poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Według danych Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), ośmiu z dziesięciu największych importerów mięsa drobiowego z Brazylii zwiększyło zamówienia we wrześniu 2024 roku. Jednym z nich była Unia Europejska - sprzedaż na rynek unijny wzrosła o 58,0 proc. do 23,7 tys. ton. Brazylia pozostaje największym eksporterem drobiu na rynek Wspólnoty.
Wrześniowy eksport brazylijskich kurczaków był drugim najlepszym wynikiem w historii przemysłu drobiarskiego i wyniósł 485,0 tys. ton. Najwyższy miesięczny poziom eksportu zarejestrowano w marcu 2023 roku – 514,6 tys. ton. We wrześniu odnotowano również drugi najwyższy miesięczny przychód w brazylijskim eksporcie mięsa z kurczaka, wynoszący 953,8 mln USD.
Dzięki znakomitej sprzedaży we wrześniu na większości rynków docelowych poprawił się całoroczny wynik eksportu, osiągając w końcu wartość dodatnią. W okresie styczeń – wrzesień 2024 roku Brazylia wyeksportowała łącznie 3,917 mln ton mięsa z kurczaka, co oznacza wzrost o 0,6 proc. w porównaniu z 3,892 mln ton w takim samym okresie roku 2023. Przypomnijmy, że od stycznia do sierpnia 2024 roku brazylijskie zakłady wyeksportowały 3,432 mln ton mięsa kurcząt rzeźnych, czyli o 1,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Większość wiodących miejsc docelowych dla brazylijskich kurczaków przyjęła wyższe wolumeny we wrześniu tego roku niż w tym samym miesiącu roku 2023. Z dziesięciu kluczowych importerów, niższe dostawy miały miejsce tylko na rynku chińskim (-3,4 proc.) i filipińskim (-4,3 proc.). Nastroje wobec eksportu do Chin pozostają jednak pozytywne ponieważ pomimo gorszego wrześniowego wyniku w porównaniu rocznym, Chiny wznowiły import na poziomie powyżej 50,0 tys. ton, co powoduje, że ponownie jest to największy odbiorca brazylijskich kurczaków. Zadowalające są także wyższe zamówienia z rynków o wysokiej wartości dodanej, takich jak Japonia, co skutkowało wzrostem przychodów w analizowanym miesiącu. Dodatkowo, w dalszym ciągu do dobrych wyników przyczynia się wysoki popyt ze strony krajów arabskich i oczekuje się, że trend ten zostanie utrzymany w nadchodzących miesiącach. Brazylijski przemysł drobiarski poradził sobie z dostosowaniem logistyki dostaw do sytuacji konfliktu w regionie.
oprac, e-red, ppr.pl