Zaspokajanie potrzeb żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni życia jest niezwykle istotne dla harmonijnego wzrostu i rozwoju dziecka. Choć brzuszek roczniaka jest malutki, to potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[1]. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby odpowiedzieć na te wielkie potrzeby rocznego dziecka? Poznaj ciekawostki o żywieniu juniora i pomocne wskazówki!
Organizm malucha po 1. roku życia nadal się rozwija i jest wrażliwy, dlatego ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Dieta stosowana przez starszych członków rodziny nie zawsze jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie najmłodszych na niezbędne witaminy czy składniki mineralne. Dodatkowo posiłki z dorosłego menu często zawierają nadmiar soli lub/i cukru. W nadmiarze te składniki są dla dziecka nieodpowiednie – przyczyniają się do kształtowania u niego nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które będą powielane w dorosłym życiu.
Junior po 1. roku życia nabywa wiele nowych umiejętności – uczy się mówić, stabilnie siadać i chodzić. To dlatego w tym czasie młody organizm – mimo swoich niewielkich rozmiarów – potrzebuje nawet do 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia (na kilogram masy ciała) niż osoba dorosła[2]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje!
Chociaż w jadłospisie roczniaka pojawia się coraz więcej produktów, jednym z istotnych elementów diety dziecka po 1. roku życia niezmiennie powinno pozostać mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne. Mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb juniora – dzięki zawartości witaminy D, żelaza czy wapnia – uzupełnia dietę malucha w te ważne, często deficytowe składniki. Przykładowo Bebiko Junior 3 NutriFlor+[3] zawiera m.in. witaminę D i wapń dla mocnych kości, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki, żelazo i jod dla nowych umiejętności poznawczych, witaminę A i C dla odporności i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu.
Witamina D i wapń są potrzebne juniorowi do harmonijnego wzrostu – aby jego kości i zęby były mocne. Z badań wynika, że aż 75 % niemowląt i 94 % dzieci po 1. roku życia otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D[4]. Właśnie dlatego należy dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie dziecka. Podając dziecku produkty mleczne, organizm czerpie z nich przede wszystkim wapń, który do prawidłowego przyswojenia potrzebuje odpowiedniej ilości witaminy D. A tej w mleku krowim i w większości jego przetworów jest jedynie niewielka ilość. To dlatego eksperci zalecają suplementację witaminy D lub stosowanie produktów wzbogaconych o nią.
Jego spożycie nie powinno przekraczać 500 ml na dobę[5]. Wszystko dlatego, że ma ono mało żelaza, a roczne dziecko potrzebuje aż 4 razy więcej tego składnika niż osoba dorosła. Ponadto zawiera ono zbyt dużo białka, które może za bardzo obciążać nerki małego dziecka.
Każdy maluch jest inny – dzieci różnią się między sobą tempem przemiany materii, pojemnością żołądka czy wzrostem. Właśnie dlatego wielkość porcji oraz ilość posiłków powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb juniora. Po ukończeniu 1. roku życia zapotrzebowanie na mleko w jadłospisie dziecka to około 400 ml – czyli dwa kubki mleka dziennie.
To dźwięki, jakie wydaje układ pokarmowy, m.in. w trakcie przesuwania trawionego pokarmu.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.
[2] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.
[3] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
[4] Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia - badanie ogólnopolskie 2016) badanie przeprowadzone we współpracy z Fundacją NUTRICIA
[5] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
Newseria Lifestyle