MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Diners Club Polska: 4 miejsca, w których istnienie trudno uwierzyć

30 kwietnia 2019
Diners Club Polska: 4 miejsca, w których istnienie trudno uwierzyć
Newseria Lifestyle

Marmurowa jaskinia w Chile, różowe jezioro w Hiszpanii, podziemne miasto, czy może kościoły i kaplice wydrążone w skałach? Wszystkie te miejsca wyglądają jak dzieła zdolnego artysty, jednak każde istnieje naprawdę, a większość stworzyła sama natura. Diners Club Polska, wydawca kart płatniczych dla podróżników, przedstawia 4 unikatowe miejsca, które warto odwiedzić w tym roku.

Polacy coraz więcej podróżują. Jak wynika z badania Diners Club Polska, w 2018 r. na wakacje planowało wyjechać ponad 70 proc. naszych rodaków. Natomiast ponad 41 proc. z nich podczas podróży chciała przede wszystkim zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Planując tegoroczny wyjazd warto rozważyć destynacje, które są jedyne w swoim rodzaju. Diners Club Polska, wydawca kart płatniczych dla podróżników, przedstawia 4 surrealistyczne miejsca, które istnieją naprawdę.

Lazurowe groty w Chile

 

Turyści spragnieni niezapomnianych wrażeń wizualnych powinni udać się do Patagonii w Chile. Tam, przy jeziorze General Carrera, ponad 6 tys. lat temu erozja wodna stworzyła niepowtarzalną sieć marmurowych jaskiń. Polodowcowe groty najlepiej podziwiać z tafli samego jeziora. Wśród szaroniebieskich jaskiń najbardziej znane i podziwiane miejsca to Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol) oraz Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol). Poza grotami, z jeziora można zobaczyć także otaczające je Andy. Destynacja jest idealnym kierunkiem dla podróżników, którzy szukają mniej zatłoczonych miejsc. Aby dotrzeć do Cuevas de Mármol trzeba przemierzyć spory dystans – najbliższy ośrodek turystyczny oddalony jest o ponad 300 kilometrów.

 

Różowe jezioro w Hiszpanii

 

Las Salinas de Torrevieja to różowy cud natury leżący niedaleko Alicante w Hiszpanii. Swoją barwę słone jezioro zawdzięcza żyjącym w nim m.in. skorupiakom, które posiadają bardzo intensywną pigmentację. Różowy zbiornik znajduje się na terenie parku natury, jest chroniony nie tylko ze względu na swoją barwę, ale także występujące w jego bezpośrednim otoczeniu różowe flamingi. Według szacunków, żyje ich tu blisko 2000. Jezioro jest również wykorzystywane przemysłowo – pozyskuje się z niego sól. Będąc w tej okolicy, warto też poświęcić chwilę na odwiedzenie Muzeum Morza i Soli.

 

Podziemne budynki w Turcji

Kapadocja jest jednym z najciekawszych punktów do odwiedzenia w Turcji. Co roku przyjeżdża tu rzesza turystów, by zobaczyć między innymi Park Narodowy Göreme – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz tej krainy powstał w wyniku erozji wulkanicznej, wiatru i wody, które oddziaływały na miękkie wulkaniczne skały. Dodatkowo, wykorzystał to również człowiek, drążąc w nich różne budynki – wykorzystywane m.in. do zamieszkania. Na terenie Parku Narodowego Göreme znajduje się około 350 wykutych w skałach kościołów i kapliczek z czasów bizantyjskich. Będąc w Kapadocji warto odwiedzić także Kaymakli i Derinkuyu – dwa podziemne miasta z wieloma kondygnacjami. Tę malowniczą krainę można zwiedzać na wiele sposobów, jednym z najpopularniejszych jest jednak przelot balonem.

 

Kanion, który nie jest kanionem

 

Miłośnicy cudów natury powinni odwiedzić Park Narodowy Bryce Canyon w południowo-zachodniej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tam niezwykły kanion, który tworzą wapienne skały, w tym charakterystyczne iglice o wysokości nawet 45 metrów. Powierzchnia parku wynosi ponad 145 km kw., a wjazd do niego leży na wysokości 2400 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie Rainbow Point sięga 2778 m n.p.m. Co ciekawe, z geologicznego punktu widzenia – mimo swojej sugestywnej nazwy – nie jest on prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego żadna rzeka. Swój kształt zawdzięcza m.in. erozjom chemicznym i termicznym. Każdego roku, przez okres ponad 6 miesięcy, występują tutaj duże wahania temperatur – od wysokich dodatnich w ciągu dnia po ujemne po zmierzchu. Ciągłe zamarzanie i rozmarzanie osadzającej się wody deszczowej powoduje systematyczne rozpadanie skał i tworzy charakterystyczny krajobraz.

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa, w Internecie pojawiły się nieprawdziwe informacje d...

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy w dniu 9 stycznia 2025 r. zatwierdziło mi...

Ministerstwo Polityki Agrarnej rozdysponowało kontyngenty na eksport produktów d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę