europejskie forum rolników 2025

Czy to dobry czas na inwestycje w maszyny rolnicze?

15 lutego 2025
Czy to dobry czas na inwestycje w maszyny rolnicze?
  • Mimo widocznego spowolnienia ekonomicznego w Europie w polskiej gospodarce przewiduje się stabilny wzrost.
  • W Polsce cały czas utrzymuje się niski poziom bezrobocia.
  • Nowe inwestycje pomagają gospodarstwom się rozwinąć.

 

Kryzys na horyzoncie, ale eksperci widzą pozytywy

W ostatnich latach nie brakowało czynników, które mocno wpłynęły na światową gospodarkę. W Europie Zachodniej widoczny jest trend znacznego spowolnienia gospodarczego, który jednak zdaniem fachowców w najbliższym czasie nie dotknie Polski. Według ekonomistów z Banku Światowego, Polska gospodarka w tym roku ma rosnąć w tempie 3,4%, zaś w przyszłym – 3,2%. Dla porównania średnia z krajów ze strefy Euro ma wynosić odpowiednio 1 oraz 1,2%. Co ciekawe w rejonie Europy Polska ma cechować się najwyższym wzrostem gospodarczym, wyprzedzając m. in. Niemcy (0,3% dla 2025 oraz 1,1% dla 2026), Francję (0,8% i 1,1%) oraz Włochy (0,7% i 0,9%). 

O wciąż pozytywnej sytuacji polskiej gospodarki może świadczyć również m.in. utrzymujący się niski poziom bezrobocia – w styczniu wynosiło ono zaledwie 5,1%. Powyższe pozytywne dane dotyczące Polski mają odzwierciedlenie np. w nastawieniu przedsiębiorców, którzy sygnalizują poprawę nastrojów. Jednocześnie ok. 90% z nich uważa, że wpływ wojny na Ukrainie na bieżące funkcjonowanie jest nieodczuwalny lub nieznaczny – a to z kolei może oznaczać brak obaw w kontekście rozwijania działalności.

– Niewątpliwie widzimy też pozytywne kierunki dla globalnego rolnictwa. Po pierwsze, według wstępnego szacunku w 2024 r. globalna produkcja rolnicza była o 2,2% wyższa niż w roku poprzednim (kiedy notowano spadek o 1,1%). To dobry znak. Po drugie, wszyscy mamy świadomość rosnącej światowej populacji, a zjawisku temu możemy sprostać tylko dzięki coraz bardziej efektywnemu rolnictwu. Po trzecie, w obliczu sytuacji geopolitycznej, w jakiej się znalazło europejskie społeczeństwo, rośnie rola Polski będącej hubem i coraz ważniejszym ośrodkiem produkcji w tej części świata. Pomimo doniesień o chorobach bydła, eksperci przewidują kontynuację pozytywnego trendu na rynku mleka. W trzech pierwszych kwartałach 2024 r. według danych Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka polskie mleczarnie skupiły o ok. 4% więcej mleka niż w analogicznym okresie rok wcześniej – mówi Katarzyna Mrzygłód, Division Business Manager John Deere Polska.

 

Inwestycje dają przewagę

Początek roku w firmach z różnych branż najczęściej jest czasem wytyczania planów po podsumowaniach i planowania ewentualnych inwestycji. To może być też dobry czas na zakup maszyny rolniczej, o czym przekonują eksperci John Deere.

– Zbyt duża ostrożność nie jest zalecana. Często przedsiębiorcy czy rolnicy spekulują, czekają na lepszy moment na inwestycję. W praktyce okazuje się, że on nie nadchodzi a szansa na to, by wnieść gospodarstwo na wyższy poziom jest przesunięta w czasie. Żyjemy w wymagających czasach zarówno dla biznesu, jak i rolnictwa, natomiast z drugiej strony po pandemii koronawirusa, po okresie największego kryzysu spowodowanego wybuchem wojny, znaleźliśmy się w na tyle korzystnym położeniu, że dzięki właściwym ruchom, możemy zbudować przewagę konkurencyjną. Właśnie konkurencyjność rynkowa powinna być punktem zapalnym zmian w gospodarstwie z prostego powodu – kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Bez stałej potrzeby rozwoju, inwestycji, modernizacji, wkrótce trudno może być rywalizować o klienta. Mówiąc wprost – może okazać się, że brak wykonanego ruchu w odpowiednim czasie sprawi, że na przykład w obrębie usług, stracimy klientów lub szanse na nowe kontrakty – mówi Katarzyna Mrzygłód, Division Business Manager John Deere Polska.

Ponadto eksperci wskazują, że o ile zakup maszyny rolniczej to decyzja na lata, wiążąca się z dużym wydatkiem, to właściwie zaplanowana inwestycja nie będzie stanowić obciążenia dla budżetu, a wręcz może stanowić punkt zwrotny w rozwoju gospodarstwa.

– Pamiętajmy, że kapitał nie rośnie w skarpecie. Nowe maszyny mogą pomóc wnieść gospodarstwo na wyższy poziom lub stworzyć nową szansę, która z kolei może otworzyć nowy rozdział w jego historii. Nowoczesne maszyny pracują sprawniej i wydajniej – dodaje Katarzyna Mrzygłód, Division Business Manager John Deere Polska.

Jeżeli mamy zgromadzony pewien kapitał, warto zapytać lokalnego dealera o aktualną ofertę, mając też na uwadze czas, jaki jest niezbędny do zaplanowania logistyki i dostarczenie wybranej maszyny. Aby otrzymać maszynę na czas żniw, konieczne jest złożenie zamówienia już teraz. 

 

Korzystne finansowanie zmienia perspektywę

Czynnikiem, który niewątpliwie zachęca do inwestowania w nowe maszyny są elastyczne i korzystne opcje finansowania.

– Rolą odpowiedzialnego dostawcy maszyn jest dostarczanie takich  produktów, by wspierać rolników w optymalnym planowaniu ich kolejnych inwestycji. Z drugiej strony finansowanie fabryczne musi reagować i wprowadzać narzędzia finansowania, które są adekwatne do zmieniających się warunków rynkowych. W programie John Deere Financial proponujemy naszym Klientom nie tylko powszechnie znane i doceniane rozwiązania 0%, ale także możliwość w pełni elastycznego harmonogramu spłaty rat z odroczeniem pierwszej płatności nawet po żniwach 2026 roku – mówi Paulina Dudzińska z John Deere Financial. – Jest to rozwiązanie potrzebne dziś w wielu wypadkach bardziej niż tzw. pożyczka 0%, zwłaszcza wówczas gdy Klienci korzystający z dopłat do Rolnictwa 4.0, nie chcą w pierwszym roku od odebrania maszyny angażować kapitału własnego do spłaty. Aby podjąć decyzję o zakupie nowej maszyny, jest im wówczas potrzebne rozwiązanie gdzie w pierwszym roku wpłacają jedynie ratę Vat i ratę z dotacją unijną, a start spłaty zaczynają dopiero po roku. Co więcej, takie rozwiązanie przy relatywnie wysokim udziale własnym może się wiązać z symbolicznym kosztem odsetkowym, znacznie poniżej aktualnego kosztu stawki referencyjnej Wibor. W aktualnym portfolio finansowania fabrycznego John Deere rolnicy mogą nadal liczyć na promocje 3 lata 0% na wszystkie modele kombajnów oraz sieczkarni samojezdnych i ciągników serii 6M oraz 6R – kontynuuje Paulina Dudzińska z John Deere Financial.

 

Źródła:

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę